Kıbrıs'ta adil çözüm için beklenti yüksek

Kıbrıs'ta adil çözüm için beklenti yüksek.10702
  • Giriş : 02.04.2008 / 13:31:00

BM Genel Sekreterinin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Lynn Pascoe, Kıbrıs'ta adil çözüm için beklentinin yüksek, liderlerin çözüme istekli olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KKTC ve Kıbrıs Rum kesiminde Pazartesi gününden beri görüşmelerde bulunan Pascoe, Lefkoşa ara bölgedeki Ledra Palace otelinde düzenlediği basın toplantısında temaslarını değerlendirdi.

İki taraftan da olumlu bir yaklaşım gördüğünü belirten Pascoe, izlenimlerini BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a ileteceğini ve BM'nin güçlü bir şekilde çalışacağını kaydetti.

İki tarafta komiteler kurulacağını ve çalışmalarına başlayacağını bildiren Pascoe, iki taraftaki komite çalışmalarını destekleyeceklerini söyledi.

Genel Sekreter Ban'ın kapsamlı çözümü destekleme konusunda kararlı olduğunu belirten Pascoe, Lokmacı Kapısı ile ilgili bir soru üzerine, ''barikatın kaldırılmasının ve kapının açılmasının önemli bir gelişme olduğunu'' ifade etti.

Pascoe, Lokmacı Kapısı'nın güvenliğinin nasıl sağlanacağına dair çalışmaların sürdüğünü belirtti.

BM olarak güçlü bir şekilde çalışacaklarını belirten Pascoe, Kıbrıs Türk ve Rum liderlerinin, halklarının isteklerini yerine getirmek için uzlaşma içinde çalışması ve taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini kaydetti. ''Sonuçta iki taraf başarılı olacaktır ve bir sonuç çıkacaktır diye düşünüyorum'' diyen Pascoe, ''sürecin zor olduğuna'' dikkati çekti.

Pascoe, Atina, Ankara ve Avrupa'yı da ziyaret ederek, sürecin nasıl ileriye götürüleceğini görüşeceğini belirterek, ''Şu aşamada herkes cesaret verici bir şekilde sürecin ileriye gitmesini sağlamaya çalışıyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious