Kıbrıs'ta barışa inanç yok

Kıbrıs'ta barışa inanç yok.9490
  • Giriş : 03.11.2008 / 11:22:00

Kıbrıs'taki Türk ve Rum liderler Mehmet Ali Talat ve Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulma müzakereleri çerçevesinde Lefkoşa ara bölgede bugün altıncı kez biraraya geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu buluşma öncesinde yayımlanan bir rapora göre, görüşmelerin başarıya ulaşacağını düşünen Kıbrıslıların sayısı çok fazla değil.

Avrupa Politika Çalışmaları Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre barış süreci konusunda iyimser olan Kıbrıslıların oranı yüzde 20'nin altında.

Rumların yüzde 18'i bu sürecin olumlu sonuçlanabileceğini düşünürken, Kıbrıslı Türkler arasında iyimserlerin oranı yüzde 13.

Rapora göre iki toplum arasında önemli oranda bir güvensizlik de mevcut.

Rumların yüzde 99'u Kıbrıs Türk yönetimine güvenilmemesi gerektiğini düşünüyor.

Raporu hazırlayan ekipteki araştırmacılardan Aleksandros Lordos, güvensizliğin sadece toplumlar arası bir olgu olmadığını, toplumların birbirlerini nasıl gördükleri ve algıladıklarıyla ilgili olduğunu söylüyor.

Lordos, "Kıbrıslılardaki genel eğilim, sadece en yakın aile çevresine güvenmek. Bu da bir çeşit aşiret tarzı. Bu durum, iki toplum arasında bunca yıldır güvenin tesis edilmesinde niye bu kadar güçlükle karşılaşıldığını açıklıyor." diyor.

Güvensizlik bu denli yüksek olunca, politikacıların halka bir çözümü kabul ettirmeleri de kolay olmuyor. Kendi aralarında ne kadar anlaşırlarsa anlaşsınlar.

BBCTÜRKÇE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*