Kıbrıs'ta bugün açılan Lokmacı Kapısı tekrar kapatıldı

Kıbrıs'ta bugün açılan Lokmacı Kapısı tekrar kapatıldı.17723
  • Giriş : 03.04.2008 / 22:35:00
  • Güncelleme : 03.04.2008 / 22:42:33

Kıbrıs Rum yönetimi, bugün karşılıklı yaya geçişine açılan kapıyı tek yanlı olarak geçişlere kapattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rum tarafı, Lokmacı'yı geçişlere kapattığı sırada kapının Türk tarafında açılışın kutlaması yapılıyordu. Kutlamalar kapasımda havai fişek gösterisi yapıldı, lokma dağıtıldı ve sanatçılar konser verdi. Kutlamalar sırasında, ''Kıbrıs'ta barış engellenemez'' sloganları atılırken, Rum yönetimi de Lokmacı Kapısı'nı tek yanlı olarak geçişlere kapattı. Kıbrıs Rum yönetimi hükümeti sözcüsü Stefanos Stefanu da Lokmacı Kapısı'nın geçici olarak kapatıldığını doğruladı. Stefanu, karara gerekçe olarak Kıbrıs Türk polisinin, kapının olduğu caddenin bir bölümünde yasadışı olarak devriye gezmesini gösterdi.

AVCI: SINIRLARIMIZ TARTIŞTIRILMAZ
KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, Rumlar'ın Lokmacı Kapısı'nı tek yanlı geçişlere kapatmasıyla ilgili olarak, ''Sorunları varsa tatışılır, konuşulabilir ama sınırlarımız tartıştırılmaz'' dedi.

Turgay Avcı, Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü Stefanos Stefanu'nun, Lokmacı Kapısı'nın kapatılmasına gerekçe olarak, ''Kıbrıs Türk polisinin, kapının olduğu caddenin bir bölümünde ''yasadışı'' olarak devriye gezmesini'' gösterdiğini hatırlatması üzerine, ''Onların iddiasına göre konuştukları bölge, KKTC sınırları içindedir'' dedi.

Rumlar'ın, saat 21.00 itibariyle geçişleri tek yanlı durduğunu kaydeden Avcı, ''KKTC sınırları içindeki hiçbir yer sorgulanamaz ve tartıştırılamaz. Bir konu varsa tartışılabilir ama KKTC sınırları içindeki hiçbir bölge hiçbir sınır sorgulanamaz, buna da izin vermeyiz'' diye konuştu.

Rum tarafını, ''hatasından vazgeçmeye'' çağıran Avcı, ''Rum tarafı inşallah bu hatasından vazgeçer ve uzun süredir beklenen bu kapı yine geçişlere açılır'' dedi.

Kıbrıs Rum yönetiminin, bugün karşılıklı yaya geçişine açılan Lefkoşa'daki Lokmacı Kapısı'nı, saat 21.00 dolaylarında tek yanlı olarak geçişlere kapatmasından sonra, Türk polisi de bir süre sonra geçişleri durdurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious