Kıbrıs’ta domuz gribi vakası 104'e ulaştı

Kıbrıs’ta domuz gribi vakası 104'e ulaştı.21342
  • Giriş : 05.07.2009 / 23:17:00

Kıbrıs genelinde domuz gribi vakası 104’e yükseldi. Uzmanlar önlem almakta zorlanıyor. İşte son 24 saat içinde Kuzey Kıbrıs Türk kesimi ile Güney Kıbrıs'ta oluşan vaka sayısı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son 24 saat içinde Kuzey Kıbrıs Türk kesiminde 9'a ulaşan vaka sayısı, Güney Kıbrıs'ta ise 95'e ulaştı. Böylece ada genelinde 64 olan domuz gribi vakası 104'e çıktı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Başyardımcısı Dr. Ramadan Kamiloğlu, domuz gribi teşhisi konulan hasta sayısının 9 olduğunu bildirdi. Kamiloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, son olarak 4 şüpheliden alınan kan örneklerinin Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezine gönderildiğini ve bu şüphelilerden birinde domuz gribi virüsüne rastlandığını, böylelikle domuz gribi vaka sayısının 9'a yükseldiğini belirtti. Kuzey Kıbrıs'taki 9 hasta da Türk.

Hastaların tümünün genel durumlarının iyi olduğunu ve tedavilerinin izole edilmiş bir bölümde bulunan özel odalarda devam ettiğini kaydeden Kamiloğlu, domuz gribi teşhisiyle hastanede tedavi altına alınan ilk hastaların muhtemelen bugün yada pazartesi günü taburcu edilmeye başlanacağını açıkladı.

Kıbrıs basınının haberine göre ise Güney Kıbrıs'ta domuz gribine neden olan A/H1N1 virüsü taşıyan hastaların 7'si Rum, diğerleri yabancı uyruklu. Rum Sağlık Bakanı Hristos Patsalidis, halk arasındaki paniği engellemek amacıyla, Rum tarafında görülen virüsün ''yumuşak'' türden olduğunu ve basit bir grip tedavisiyle sonuç alındığını belirterek, herkesi soğukkanlı olmaya çağırdı. Patsalidis, Rum tarafında bir Grip Merkezi oluşturma konusunda çalıştıklarını açıkladı.

Kıbrıs Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Lukas Luka da, artan domuz gribi vakaları nedeniyle, KKTC ile Rum kesimi arasındaki geçiş kapılarını kapatmalarının söz konusu olmadığını ifade ederek, ''Bizim barikatları kapatmamız söz konusu değildir. Öyle bir konu ortaya çıkarsa bakarız ve nasıl hareket edeceğimize karar veririz. Peşinen açıklama yapmak doğru değil'' dedi.

Bu arada, hemşireler örgütü başkanı Yorgos Flurenzu, domuz gribi nedeniyle hastanelerin dolup taştığını, hemşirelerin başvurulara yetişemediklerini belirterek, yeni hemşire alımına gidilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*