Kıbrıs'ta domuz gribi vakası artıyor

Kıbrıs'ta domuz gribi vakası artıyor.10284
  • Giriş : 04.07.2009 / 15:08:00

Kıbrıs Rum kesiminde son 24 saatte, domuz gribine neden olan A/H1N1 virüsü taşıyan 12 yeni vaka tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rum radyosunun haberine göre hastaların 7'si Rum, diğerleri yabancı uyruklu.

Son 12 vakayla birlikte Rum kesiminde A/H1N1 virüsü taşıyanların sayısı 95'e yükseldi.

Rum Sağlık Bakanı Hristos Patsalidis, halk arasındaki paniği engellemek amacıyla, Rum tarafında görülen virüsün ''yumuşak'' türden olduğunu ve basit bir grip tedavisiyle sonuç alındığını belirterek, herkesi soğukkanlı olmaya çağırdı. Patsalidis, Rum tarafında bir Grip Merkezi oluşturma konusunda çalıştıklarını açıkladı.

Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Lukas Luka da, artan domuz gribi vakaları nedeniyle, KKTC ile Rum kesimi arasındaki geçiş kapılarını kapatmalarının söz konusu olmadığını ifade ederek, ''Bizim barikatları kapatmamız söz konusu değildir. Öyle bir konu ortaya çıkarsa bakarız ve nasıl hareket edeceğimize karar veririz. Peşinen açıklama yapmak doğru değil'' dedi.

Bu arada, Rum hemşireler örgütü başkanı Yorgos Flurenzu, domuz gribi nedeniyle Rum hastanelerinin dolup taştığını, hemşirelerin başvurulara yetişemediklerini belirterek, yeni hemşire alımına gidilmesi gerektiğini söyledi.

KKTC'DE SAYI 9

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Başyardımcısı Dr. Ramadan Kamiloğlu, domuz gribi teşhisi konulan hasta sayısının 9 olduğunu bildirdi.

Kamiloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, son olarak 4 şüpheliden alınan kan örneklerinin Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezine gönderildiğini ve bu şüphelilerden birinde domuz gribi virüsüne rastlandığını, böylelikle domuz gribi vaka sayısının 9'a yükseldiğini belirtti.

Hastaların tümünün genel durumlarının iyi olduğunu ve tedavilerinin izole edilmiş bir bölümde bulunan özel odalarda devam ettiğini kaydeden Kamiloğlu, domuz gribi teşhisiyle hastanede tedavi altına alınan ilk hastaların muhtemelen yarın ya da pazartesi günü taburcu edilmeye başlanacağını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*