Kıbrıs'ta en kritik müzakere

Kıbrıs'ta en kritik müzakere.21153
  • Giriş : 03.09.2008 / 08:43:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum kesimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununun çözümü için bugün masaya oturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum kesimi lideri Dimitris Hristofyas, bu sabah BM gözetimi altında Kıbrıs sorununun çözümü için masaya oturuyor. Daha önceki görüşmelerinde sorunu çözmeye kararlı olduklarını söylemeleri nedeniyle Talat ile Hristofyas'ın görüşmesi büyük önem taşıyor.

YÖNETİM VE MÜLKİYET

Yeni müzakere sürecinde ilk aşamada "olası çözümden sonra kurulacak yeni devletin yönetim biçiminin nasıl olacağı" masaya yatırılacak. Kıbrıs Türk tarafının yıllardan bu yana ısrar ettiği "siyasi eşitlik" talebi, Hristofyas tarafından kısmen kabul edilmiş bulunuyor. Her iki lider son yaptıkları görüşmeden sonra Kıbrıs'ın iki yönetimli, iki toplumlu tek bir federasyon devleti olması, Kıbrıslılara tek bir vatandaşlık statüsü tanınması konularında görüş birliği sağlamışlardı. İkinci önemli "bir dikeni" oluşturan "mülkiyet" konusu da bu müzakerelerde masaya yatırılacak. Müzakerelerin önemli bir "dikeni" de garantörlük sistemi olacak. Türk tarafı müzakere masasına "Türkiye'nin garantörlüğünden asla vazgeçilmeyeceği" noktasından oturacak. Rum tarafı ise değil Türkiye'nin ne Yunanistan'ın ne de İngiltere'nin de garantörlüğünü istiyor. Aynı Türkiye gibi 1960 anlaşmasıyla adaya garantör olan Yunanistan da, "Kıbrıs'a verilecek en iyi garantörlüğün AB'nin kendisi olduğunu" vurguluyor.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*