Kıbrıs'ta 'First Lady'ler buluştu

Kıbrıs'ta 'First Lady'ler buluştu.12886
  • Giriş : 07.04.2008 / 22:56:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın eşi Oya Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lider Dimitris Hristofyas'ın eşi Elizabeth Hristofyas'ı evinde ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ziyaret sırasında iki ''First Lady'', Kıbrıs'a barış gelmesi dileklerini ve eşlerinin çözüm konusunda sürdürdükleri çabalara desteklerini ifade ettiler.

Bayan Hristofyas'ın Güney Lefkoşa'daki evinde gerçekleşen görüşme öncesinde basına görüntü veren Oya Talat ve Elizabeth Hristofyas, birlikte tatlı yedi, fal baktı. Oya Talat, ''barışın sembolü olması'' dileğiyle Bayan Hristofyas'a çiçek hediye ederken, Elizabeth Hristofyas da Bayan Talat'a ''Lefkara işi'' hediye etti.

Bir saat süren görüşme sonrasında Hristofyas, gazetecilere yaptığı açıklamada, ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getirdi ve aralarında içten bir diyalog oluştuğunu söyledi.

Bayan Hristofyas, eşler olarak Talat ve Hristofyas'ın çözüm yönündeki çabalarına destek verdiklerini de belirtti. ''Kıbrıslı Türklerle Rumları birbirine bağlayan çok şey olduğunu'' dile getiren Hristofyas, ''Özde bizi ayıran hiç bir şey yok'' dedi.

Oya Talat ise, Bayan Hristofyas'ı 30 yıldır tanıdığını, fakat ilk kez birlikte oturup sohbet ettiklerini söyledi. Oya Talat, ''ziyaretin, iki halk arasında diyaloğun gelişmesi için bir model olacağına'' inandığını belirtti ve ''halklar arasında köprü kurmak için çalışacaklarını'' kaydetti.

''Tatlı yedik, fal baktık, benim falım güzel çıktı. İnşallah Kıbrıs'ın falı da güzel çıkacak'' diyen Oya Talat, Elizabeth Hristofyas'ı evine davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious