Kıbrıs'ta kopan el Tarsus'ta dikildi

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

KKTC'nin Girne kentinde fırında çalışan bir işçinin, hamur makinesinde bileğinden kopan eli, Mersin'in Tarsus ilçesinde başarılı bir operasyonla dikildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Girne kentine bağlı Lapta köyündeki bir fırında çalışan Kayahan Büyükertaş, ekmek için hamur hazırladığı sırada hamur dinlendirme makinesine dikkatsizlik sonucu kolunu kaptırdı. Sağ el bileği kopan Büyükertaş, fırın çalışanları tarafından çağrılan ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Dokunun ölmemesi için özel korumaya alınan bileği de hastaneye getirilen Büyükertaş, KKTC'deki ilk müdahalenin ardından Mersin'in Tarsus ilçesindeki ortopedi uzmanı Dr. Ömer Sayar'ın hastanesine getirildi.

Burada yapılan bir ameliyat sonucu kopan kol işlevini kaybetmeden yerine dikildi.

Sayar, kopan uzvun korunmaması veya geç kalınması halinde Büyükertaş'ın sağ elini kaybedeceğini anımsatarak, “Hastanın damarlarından bir kısmı kopunca parmak uçları simsiyah hale gelmiş. Hamur makinesi bileğini giyotin gibi kesmiş. Ancak, hassas bir operasyonla mucize eseri işlevini kaybetmeden bileği yerine dikmeyi başardık” dedi.

Sayar, bundan sonraki süreçte vücudun dışardan alacağı ilaç ve bakım desteğiyle kendini toparlayacağını, Büyükertaş'ın uzun bir süre daha sağ elini tam anlamıyla kullanamayacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious