Kıbrıs'ta Lefkoşa'yı ikiye ayıran duvar sökülebilir

Kıbrıs'ta Lefkoşa'yı ikiye ayıran duvar sökülebilir.10641
  • Giriş : 12.03.2008 / 10:59:00
  • Güncelleme : 12.03.2008 / 11:15:20

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Markos Kyprianou, Rum lider Dimitris Hristofyas ile KKTC Dışişleri Bakanı Mehmet Ali Talat'ın görüşmesi ardından Lefkoşa'nın ana caddesini ikiye ayıran duvarın sökülebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz The Financial Times, Kyprianou'nun 4 yıl aradan sonra görüşmelerin başlamasını istediklerini söylediğini kaydetti. Gazete, Kyprianou'nun müzakerelerin tekrar başlaması konusunda "temkinli bir iyimserlik" içinde olduğu yorumunda bulundu.

Kıbrıs'ta çözümü tıkayan Tasos Papadopulos, 17 Şubat'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en çok oy alan iki kişiden biri olamayınca seçimlerin ikinci turuna kalamamıştı. 24 Şubat'ta yapılan seçimlerle Rumların yeni lideri Dimitris Hristofyas olmuştu. Hristofyas, açıklamaları ile adadaki sorunun çözülmesi adına ümitleri tekrar yeşertmişti.

Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Kyprianou, iki liderin görüşmesi ardından Lefkoşa'nın ana caddesini ikiye ayıran duvarın sökülebileceğini söyledi. Kyprianou, güven artışı önlemlerden biri olarak Yeşil Hat'ta bir-iki geçiş noktasının daha açılabileceğini de kaydetti. KKTC ile Rum Kesimi arasında şimdilik 4 geçiş noktası bulunuyor. Kyprianou, Ledra Caddesi'nin açılmasının "sembolik önemli" olduğunu ve başkentin merkezini "tekrar canlandırabileceğini" söyledi. Bununla birlikte Rum bakan, iki toplumun ticaret ve turizm alanında beraber çalışması gerektiğini vurguladı.

Sorunun çözümü adına bir hareketliliğin olduğunu belirten Kyprianou, "Asıl konu, bu hareketliliği nasıl bir girişime ve müzakereye çevirebileceğimiz." dedi. Hristofyas, KKTC lideri Talat ile 17-24 Mart tarihleri arasında görüşebileceklerini söylemişti.

Öte yandan, Kyprianou, görüşmelerin temelini Annan Planı'nın değil 8 Temmuz anlaşmasının olacağını da vurguladı. KKTC Cumhurbaşkanı Talat ve Rum yönetimi eski lideri Papadopulos, BM Genel Sekreteri'nin eski yardımcısı İbrahim Gambari'nin başkanlığında 8 Temmuz 2006'da Lefkoşa ara bölgede yaptıkları görüşmede, kararlar ve ilkeler anlaşması yapmıştı. 8 Temmuz Anlaşması veya "Gambari Süreci" olarak da bilinen anlaşma, iki taraf arasındaki, insan kaçakçılığı, kuş gribi gibi gündelik sorunların görüşülerek halledilmesi için teknik komiteler kurulmasını, Kıbrıs sorununun özüne ilişkin konuların ele alınması için de çalışma grupları oluşturulmasını öngörüyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious