Kıbrısta liderler mutabakata vardı

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum Yönetimi Başkanı Tasos Papadopulos ile BM Genel Sekreteri’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari’nin himayesinde gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, ara bölgede gerçekleşen 3’ lü görüşmenin çok yararlı geçtiğini ve Türk tarafı olarak oldukça mutlu olduklarını belirterek en azından Gambari’nin Kıbrıs’ta yaptığı temasları sonucu elinin boş dönmeyeceğini gördüklerini söyledi. Talat basın toplantısında görüşmede anlaşılan sonuçlar hakkında genel bir bilgi verdikten sonra Kıbrıs Türkü açısından olumlu gelişen gelişmeleri şu şekilde değerlendirdi; "Kıbrıs Türkü oluşacak olan Yeni Kıbrıs’ta siyasi eşit taraf olarak yerini alarak, Kıbrıs’ ta bir çözümü zorlayacağız, vardığımız sonuçtan ben oldukça memnunum iyi bir çalışma oldu, en azından Gambari eli boş dönmedi" dedi.

Görüşme esnasında BM Genel Sekreteri Kofi Annan’la görüşüp sıkıntılar konusunda Annan’dan yardım istediklerini ve sorunu çözdüklerini söyledi. KKTC Cumhurbaşkanı Talat Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Aydan Karahan ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Müşteşarı ile görüştüklerini ve görüşme hakkında telefonda bilgi verdiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious