Kıbrıs’ta müzakereler başlıyor

Kıbrıs’ta müzakereler başlıyor.7898
  • Giriş : 11.09.2008 / 10:16:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa çözüm bulmayı amaçlayan kapsamlı müzakerelere başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Lefkoşa ara bölgede bulunan ve halen kullanılmayan BM kontrolündeki Lefkoşa Uluslararası Havaalanı'nda, görüşmeler için ayrılan binada saat 10.00'da bir araya gelecek. Liderler ilk olarak “yönetim ve güç paylaşımı” konusunu ele alacak.
Haberin devamı

İki liderin sorumluluğunda sürdürülecek görüşmelere taraflar, liderler dahil 5'er kişilik heyetlerle katılacak.

Bu sayı ve heyetlerde yer alacak kişiler, “müzakerelerin sorumlulukla ve tam kapasiteyle sürdürülebilmesi” amacıyla değişebilecek.

Liderler, 18 Eylül'de yeniden bir araya gelecek.

LİDERLERİN ALTINCI GÖRÜŞMESİ

-Talat ve Hristofyas, 21 Mart'ta başlayan süreç kapsamında yarın 6. kez bir araya gelecek. Liderler, 21 Mart, 23 Mayıs, 1 Temmuz, 25 Temmuz ve 3 Eylül'de görüştü. 3 Eylül'de yapılan görüşme, kapsamlı müzakereler başladığı için törensel nitelikte oldu ve liderler bu görüşmede müzakerelerin yöntemi üzerinde durdu.

İKİ BÖLGELİ ÇÖZÜM MAKARİOS'UN VERDİĞİ BÜYÜK BİR TAVİZDİ

Liderler, 3 Eylül görüşmesi sırasında ve görüşme sonunda yaptıkları açıklamalarda, aralarındaki keskin görüş ayrılıklarını ortaya koydu.

Görüşmenin ardından Talat, Rum tarafıyla müzakerelere sıfırdan başlamadıklarını, dolayısıyla sürecin çok uzun sürmeyeceğini belirterek, 1960 garanti ve ittifak anlaşmalarının devam etmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Hristofyas ise tek devlet temelinde çözüm isteğini dile getirerek, “İki toplumlu, iki bölgeli federal çözüm Makarios'un verdiği büyük bir tavizdi. Bu tavizle Kıbrıslı Rumlar limitlerini tüketmiştir ve daha ileriye gidemez. Ne konfederasyon, ne de iki devletin yeni bir ortaklığı kabul edilebilir. Federal çözüm, iki toplumun ortaklığı şeklinde olacaktır.” demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*