Kıbrıs'ta ‘patates gerginliği' kızışıyor

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

KKTC'den Güney Kıbrıs'a yönelik, özellikle Dikelya bölgesinden gerçekleşen ticaret vakalarından dolayı Güney Kıbrıs Rum Kesimi rahatsızlık duyduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Millet, kaçak ticaretin ciddi bir konu olduğunu ve İngiliz Üsleri'nin bu konudaki yükümlülüklerini ciddiye aldığını söyledi. Komiser Peter Millet, olayların özellikle Beyarmudu ve Dikelya bölgelerinde gerçekleştirmekte olduğunu kontrolleri artıracaklarını aktardı.

Kıbrıslı Rumlar, Türkiye'de yetiştirilen tarım ürünlerinde AB tarafından yasaklanmış olan DDT maddesinin kullanıldığını ve bu durumun da tüketicilerin sağlığını tehlikeye soktuğunu iddia ediyor. Rum Tarım Bakanı Fotis Fotiu, Kasım ayının ilk iki haftasında KKTC'den Güney Kıbrıs'a 370 bin kilo soğan getirildiğini belirtirken, bu miktarın KKTC'de üretilmesinin mümkün olmadığını, bu yüzden de Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın kontrollerinin doğru yapılıp yapılmadığının denetlenmesi gerektiğini savundu. Bakan Fotiu, Yeşilhat Tüzüğü'ne ve Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlar arasında ticaret gerçekleştirilmesine karşı olmadıklarını belirtirken, kaçak ticaretin sadece üsler bölgesinden yapılmadığını bu yüzden de Pazartesi günü ilgili mercilerle konuyu geniş şekilde ele alacakları bir toplantı gerçekleştireceklerini ifade etti.

- PATATESLER GÜNEY'DEN KUZEY'E GELİYORDU-

Bu arada Rum Cyprus Mail gazetesi, geçtiğimiz Pazartesi günü Dikelya Üsler bölgesinde şoförlüğünü Kıbrıslı bir Türk'ün yaptığı kamyonun içerisinde ele geçirilen ve Türkiye menşeli olduklarına inanılan 10 ton patatesin, aslında Güney Kıbrıs'tan KKTC'ye getirilmekte olduğunu yazdı. Gazete, İngiliz Yüksek Komiseri Sözcüsü Nigel Baud'un gazeteye konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada, 10 ton patatesin Güney'den Kuzey'e götürülmekte olduğunun düşünüldüğünü, Kuzey ve Güney arasındaki hasat zamanlarında yaşanan farklılıklardan ötürü Güney'de üretilen ürünlerin bazen Kuzey'de daha yüksek fiyatlara satılabildiğini söylediğini bildirdi. Gazete, konu hakkında araştırmanın devam ettiğini ve patateslerin menşesinin neresi olduğunun önümüzdeki hafta içerisinde kesinleşeceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious