Kıbrıs'ta Piskopos gerginliği

  • Giriş : 23.01.2007 / 00:00:00

Seçimle işbaşına geldiği için "Yeni Makarios" olarak anılan Rum Başpiskoposu Hırisostomos, siyasi konularda kiliseyi aktifleştirmek için harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kıbrıs Rum yönetiminde geçen yıl sonunda halkın da katıldığı bir seçimle işbaşına gelen Başpiskopos Hırisostomos, Kıbrıs sorununda kilisenin ’karar verici’ olması için harekete geçti. Türk askeri çekilinceye kadar mücadeleye devam edeceğini ilan eden Başpiskopos, AB ile müdahil taraf olabilmek için Brüksel’de büro açma kararı aldı.

Rum Başpiskoposu 2’nci Hırisostomos, 1977 yılında kalp krizinden ölen Rum devlet başkanı ve Başpiskopos Makarios’un tahtına, halkın da katıldığı bir seçimle geçen yıl Aralık ayında seçilmişti. Makarios’tan sonraki tüm başpiskoposlar, vekaleten bu görevi yürütüyordu. Yeni Başpiskopos Hırisostomos, göreve gelir gelmez siyasi konularda da kilisenin etkili olması için harekete geçti.

Rum eğitim bakanlığında ve Kıbrıs sorununda söz hakkı isteyen Hırisostomos, Başpiskopos olmadan önce de Annan planına ve adadaki Türk varlığına karşı çıkan tutumu ile tanınıyordu.

Rum Alithia gazetesinin haberine göre, Hırisostomos, AB ile temaslarını güçlendirmek ve Kıbrıs sorununda müdahil taraflardan biri olduğunu vurgulamak amacıyla Brüksel’e ofis açmaya karar verdi.

Hırisostomos geçen ay da KKTC Müftüsü Ahmet Yönlüer ile görüşmesi öncesinde siyasi kriz çıkarmıştı. Kendisinin dışında şoförünün de KKTC sınırlarından kimlik göstermeden ve duraklamadan geçmesini isteyen Hırisostomos, KKTC’yi ziyaretinde eski Rum kiliselerinin ibadete açılması ve Rum kilisesi denetimine verilmesini talep edecekti. Müftü Yönlüer, Hırisostomos’un siyasi talepleri üzerine görüşmeyi iptal etmek zorunda kalmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious