Kıbrıs'ta toprak konusunda görüş ayrılığı

Kıbrıs'ta toprak konusunda görüş ayrılığı.8351
  • Giriş : 02.07.2009 / 16:37:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs müzakerelerinde ''Toprak'' konusunu kapattıklarını ifade ederek, bu konuda taraflar arasında ilkelerde farklılıklar olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, ''Güvenlik ve Garantiler'' konusu görüşülürken, ileri aşamada garantör ülkeler, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin de katılımıyla beşli görüşmeler yapılması gerektiğini belirterek, ''Ancak bu bizim pozisyonumuz, bunun için herhangi bir karar alınmış değil'' dedi.

Talat, Kıbrıs müzakerelerinde ''Toprak'' konusunu kapattıklarını ifade ederek, bu konuda taraflar arasında ilkelerde farklılıklar olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ''Toprak'' konusunu, ilk görüşlerini ortaya koymak suretiyle tamamladıklarını, 9 Temmuz Perşembe günü yapılacak toplantıda da ''Güvenlik ve Garanti'' konusuna geçileceğini kaydetti.

Olağanüstü bir şey olmazsa, Ekim ayına kadar olan görüşme takvimini belirlediklerini kaydeden Talat, Yeşilırmak kapsının nasıl açılacağı konusunda görüş alışverişi yaptıklarını ve temsilcilerine bu konuda görev verdiklerini belirtti.

''Toprak'' konusunda tarafların pozisyonlarının birbirine ne kadar yakın olduğuna ilişkin bir soru üzerine Talat, harita üzerinde konuşmadıklarını, temel ilkeler üzerinde konuştuklarına işaret ederek, ''Tabii ki ilkelerde farklılıklarımız var. Bu da doğal olarak yarın masanın üzerine harita, yani kurucu devletlerin sınırları konusu gündeme geldiğinde kendini gösterecek, o bir gerçek. Bunun dışında çok somut olmadığı için görüşmelerimiz ne ölçüde birbirimizden uzak olacağımız o safhalarda ortaya çıkacak'' dedi.

Talat, bir soru üzerine Yeşilırmak'la ilgili çalışmaların ''hemen başlayacağını'' ifade ederek, ara bölgede ve ara bölge dışında tamir edilmesi gereken yollar olduğunu, bunlarla ilgili çalışmaların çok iyi bir hazırlıktan sonra hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Müzakere takvimine ilişkin bir soru üzerine Talat, Ağustos ayında görüşmelere 3 hafta ara vereceklerini, Hristofyas'ın Eylül ayında BM Genel Kurulu'nun çalışmaları nedeniyle uzun bir yurt dışı ziyareti olduğunu ve bu nedenle Eylül ayında da ara verileceğini, bunların dışında ara olmadığını söyledi.

Görüşmelerde ikinci gözden geçirme safhasına ''Güvenlik ve Garantiler'' konusu bittikten sonra geçileceğini ifade eden Talat, Türk tarafının görüşünün, Temmuz ayında ''Güvenlik ve Garantiler'' konusunu bitirmek olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Talat, başka bir soru üzerine, ''Güvenlik ve Garantiler'' konusu görüşülürken garantör ülkelerin bu safhada görüşmelere katılmayacağına işaret ederek, ''Türkiye ve Yunanistan da tabii ki nihayette katılım olacak. Dörtlü bir çalışma olması gerekir, bu bizim pozisyonumuz. Çünkü onlar da garantör ülkeler, hatta beşli (İngiltere) toplantılar olması gerekiyor. Ancak bu bizim pozisyonumuz, bunun için herhangi bir karar alınmış değil'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*