Kıbrıs'ta yeni dönem mi başlıyor?

Kıbrıs'ta yeni dönem mi başlıyor?.13503
  • Giriş : 05.09.2007 / 20:26:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, kapsamlı müzakere sürecine doğru adım atabilmek için en kısa sürede yeniden bir araya gelme konusunda anlaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Talat ve Papadopulos'un, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Micheal Möller'in Lefkoşa ara bölgedeki evinde yaptığı görüşme sona erdi. 3 saat 20 dakika süren görüşmenin ardından, Talat, Papadopulos ve Möller birlikte dışarı çıktı. Ortak açıklamayı Möller yaptı.

Görüşmenin yapıcı bir ortamda geçtiğini ifade eden Möller, liderlerin, kapsamlı bir anlaşmaya yol açacak konular için görüşmeye en kısa zamanda başlamanın gereği konusunda hemfikir olduklarını bildirdi. Möller, Talat ve Papadopulos'un BM aracılığıyla diyaloğu sürdürmeye ve tekrar bir araya gelmeye karar verdiklerini söyledi. Möllerin açıklamasının ardından liderler tekrar içeri girdi. Gelişte olduğu gibi, Möller'in evinden önce Papadopulos, sonra da Talat ayrıldı.

Liderler, gazetecilerin sorularını yanıtlamadı. Bu arada, görüşme yerine hangi liderin daha önce geleceği konusunda liderlerin önceden anlaştığı öğrenildi. 8 Temmuz 2006'daki görüşmeye önce Talat'ın gelmesi nedeniyle, bugünkü görüşmeye de Papadopulos'un önce gelmesi yönünde liderlerin centilmenlik anlaşmasına vardığı belirtildi.

Möller'in de katıldığı görüşmede, liderlere, KKTC Cumhurbaşkanılığı Müsteşarı Raşit Pertev ile Rum yönetimi lideri Diplomatik Büro Şefi Tasos Conis eşlik etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious