Kıbrıs'ta yeni süreç 24 Mart'ta başlıyor

Kıbrıs'ta yeni süreç 24 Mart'ta başlıyor.10616
  • Giriş : 22.03.2008 / 21:23:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın dünkü görüşmesinde vardıkları mutabakat çerçevesinde, Kıbrıs'ta yeni süreç 24 Mart Pazartesi günü başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KKTC Cumhurbaşkanı Talat'ın BM ve AB ile Müzakerelerden Sorumlu Temsilcisi Özdil Nami ile Rum yönetimi başkanlık komiseri Yorgos Yakovu, yeni süreç çerçevesinde 24 Mart Pazartesi günü saat 15.00'te ilk kez bir araya gelecek.

Görüşme, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Möller'in ara bölgedeki ikametgahında yapılacak.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca'nın verdiği bilgiye göre, Nami ile Yakovu, çalışma grupları ve teknik komitelerin oluşturulması üzerinde duracak ve liderler zirvesinde konuşulduğu şekilde çalışma grupları ve teknik komitelerin sayılarını ve görev alanlarını belirlemeye çalışacak.

Hasan Erçakıca, Nami ile Yakovu'nun yapacakları çalışmalarla ilgili olarak, "Liderler zirvesinde konuşulan konuları ayrıntılandırmalarını, yeni sürecin nasıl yürüyeceğine dair ayrıntıları konuşmalarını bekliyoruz" dedi.

Yakovu'dan açıklama

Bu arada Rum yönetimi başkanlık komiseri Yorgos Yakovu, Talat ve Hristofyas'ın dünkü görüşmelerinde vardıkları anlaşmadan sonra, 5-7 çalışma grubuyla 5-7 teknik komite oluşturulmasının beklendiğini söyledi.

Yakovu, Rum radyosuna yaptığı açıklamada, çalışma gruplarının bundan sonraki görüşmeler için zeminin hazırlanması üzerinde çalışacağını, teknik komitelerinse gündelik konularla ilgileneceğini kaydetti.

Oluşturulacak çalışma grupları ve teknik komitelerin sayılarının, Nami ile pazartesi günü yapacağı toplantıda kararlaştırılacağını ifade eden Yakovu, iki liderin danışmanlarının komitelere katılacaklarını, ortaya çıkması muhtemel sorunları çözmeye çalışacaklarını ve buralarda görüşülenler hakkında liderlere bilgi vereceklerini anlattı.

Yorgos Yakovu, kendisinin ve Özdil Nami'nin, "sonunda çok büyük görüş ayrılıkları olmaması için önemli görev yapmayı hedeflediklerini" söyledi.

Pertev'den "21 Mart mutabakatı"na tepki

KKTC'deki Halk Partisi (HP) Genel Başkanı Raşit Pertev, "Türk tarafının görüşmelere Rum tarafının istediği çerçevede oturduğunu" iddia ederek, "21 Mart mutabakatının 8 Temmuz anlaşmasından hiçbir farkı olmadığını" savundu.

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Müsteşarı iken, eski Rum başkanlık komiseri Tasos Conis ile 8 Temmuz anlaşmasının uygulamaya girmesi yönünde 50 kadar görüşme yapan Pertev, "8 Temmuz sürecine artık fiili olarak girilmiştir" dedi.

Pertev,"girilen süreçte ne Annan Planı ne de BM parametrelerinin ve geçmiş BM çalışmalarının olmadığını" savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious