Kıbrıs'ta Yeşilırmak kapısı açılıyor

Kıbrıs'ta Yeşilırmak kapısı açılıyor.9879
  • Giriş : 25.06.2009 / 23:02:00

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, uzun süredir gündemi meşgul eden Yeşilırmak kapısının açılması konusunda uzlaştıkları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan müzakereleri çerçevesinde yarın 34. kez bir araya gelecek olan liderlerin Yeşilırmak kapısının açılış kararını birlikte açıklamaları bekleniyor.

Türk tarafının diğer kapılardan farklı olarak Erenköy'e karayoluyla ''serbest geçiş'' istediği Yeşilırmak kapısının açılması konusu, Rum tarafının kara yoluyla akaryakıt taşınmasına karşı çıkması nedeniyle kilitleniyordu.

Türk tarafının isteklerini kabul ettirdiği ve kapının açılması için altyapı çalışmalarına başlandığı bildirildi.

Buna göre, KKTC toprağı olan, ancak kara yolu bağlantısı bulunmayan Erenköy'e askeri malzeme hariç her türlü geçiş, Yeşil Hat Tüzüğü ve gümrüğe tabi olmadan ''serbest'' olacak.

Jeneratörlerle sağlanan elektrik ihtiyacını Kıbrıs Rum tarafı karşılayacak. Erenköy'e akaryakıt deniz yoluyla ulaşmaya devam edecek.

Küçük bir askeri birliğin bulunduğu Erenköy'e askerlerin ve ailelerinin sevki de karadan yapılabilecek.

Bu arada, uzun süredir tartışılan Erenköy'e sivil yerleşim konusunda da Rum tarafının engel çıkarmayacağı öğrenildi.

Bölgeye kara yolu yapımı, elektrik bağlanması, sınır kapısının inşası gibi çalışmaların en az 6 ay alacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*