Kıbrıs'taki buluşmadan AB memnun!

Kıbrıs'taki buluşmadan AB memnun!.11274
  • Giriş : 25.07.2008 / 20:48:00

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum kesimi lideri Dimitris Hristofyas'ın görüşmesini önemli adım olarak niteledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Manuel Barroso, Talat ile Hristofyas'ın, Kıbrıs sorunu için kapsamlı çözüm müzakerelerine başlama kararını "Kıbrıs'ın yeniden birleşmesine izin verecek tarafların kabulleneceği bir çözüm yolunda çok önemli bir adım atıldı" şeklinde değerlendirdi.

Barroso yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs'ta müzakerelere başlama ve güven artırıcı yeni önlemler kararını büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, her iki liderin "inisiyatif ve cesaretini" övdü.

"Tüm tarafları yapıcı ve esnek bir ruhla çalışarak anlaşmaya kadar ivmeyi korumaya teşvik eden" Barroso, "Birleşmiş ve entegre olmuş bir Kıbrıs, sadece Kıbrıslıların değil, tüm Avrupa Birliği'nin çıkarınadır" dedi.

Müzakereler kapsamında tarafların istediği her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildiren Barroso, bu süreçte gelişmeleri yakından izleyerek her ihtimale karşı hazırlıklı olacaklarını vurguladı.

Barroso açıklamasında "AB Komisyonu başkanı olarak Kıbrıs halkına şu güvenceyi vermek istiyorum. Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çabalarınızda ve Avrupa topraklarındaki bu anlaşmazlığın sona erdirilmesinde sizlerle birlikte olmaya kararlıyız" ifadelerine yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*