Kıdem tazminatı için yeni formül

Kıdem tazminatı için yeni formül.20087
  • Giriş : 10.03.2008 / 18:23:00

Yeni formüle işsizlik sigortasından yararlanmak kolaylaşacak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kıdem tazminatları için bireysel emeklilik fonları bünyesinde yeni fonlar kurulacak, işsizlik sigortasından yararlanmak kolaylaşacak, SSK primlerinde 5 puan indirim yapılacak. Uygulama ekim ayından itibaren başlayacak.

Tüm bu ayrıntılarıyla çalışma hayatında yeni bir dönemi başlatacak istihdam paketi, işçi ve işvereni yakından ilgilendiren birçok düzenleme içeriyor.

İstihdam paketinde çalışan açısından öne çıkan başlık kıdem tazminatı. Kıdem tazminatları için bireysel emeklilik fonları devreye sokulacak.

Buna göre, emeklilik şirketleri kıdem tazminatı fonu oluşturacak. Primler de işverenden yapılacak kesintiyle bu fonda birikecek. Ancak Başbakanlığa gönderilen pakette kesinti oranı belli değil. İşveren istediği emeklilik şirketini seçebilecek, paranın hangi fonda değerlendirileceğini ise çalışan belirleyecek.

Emeklilik şirketi belgelerin tesliminden sonraki 30 gün içinde kıdem tazminatını işçiye ödemekle yükümlü olacak. Çalışanlar kanunun yürürlüğe giriş tarihinden önceki haklarını işverenden alacak.

İşsizlik sigortası fonundan yararlanma koşulları da kolaylaştırılıyor. Maaş almak için gerekli olan prim ödeme gün sayıları düşürülüyor. Örneğin 180 gün işsizlik maaşı almak için 600 gün yerine 510 gün prim ödemek yeterli olacak.

SSK primlerinde yüzde 5 indirim yapılacak

SSK primlerinde işveren lehine yüzde 5 tutarında indirim de pakette yer alıyor. Bu 5 puanlık tutarı Hazine karşılayacak. İşverenin kayıtdışı işçi çalıştırdığı tespit edilirse bir yıl boyunca bu indirimden yararlanamayacak.

Pakette prim indiriminin ne zaman yürürlüğe gireceği yer almadı. Ancak yetkililer, uygulamanın ekim ayından itibaren başlayacağını belirtiyor.

Pakette 100-150 arasında kadın işçi çalıştıran işyerleri için kreş açma zorunluluğu da kaldırılıyor. Ancak işveren bu hizmeti dışarıdan satın alabilecek.

Ayrıca özürlü istihdam primlerinin Hazine tarafından karşılanması, terör mağduru ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu da kaldırılıyor.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious