Kiğılı bile ekonominin gidişine isyan etti

Kiğılı bile ekonominin gidişine isyan etti.8006
  • Giriş : 01.06.2009 / 14:38:00

Abdullah Kiğılı, Soysal Danışmanlık'ın Cannes'da düzenlediği Perakende Liderler Konferansı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kığılı, 8 aydan beri kârsız mal sattıklarını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, perakende sektörünün 8 aydan beri karsız mal sattığını savundu.

Abdullah Kiğılı, Soysal Danışmanlık'ın Cannes'da düzenlediği Perakende Liderler Konferansı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, açılan alışveriş merkezlerinin boş kaldığını, sevindirici tek şeyin kiraların gerilemesi olduğunu, yeni girdikleri yerlerde kiraların düştüğünü, mevcut yerlerdeki yüzde 10-15 kira inişlerinin ise bir şey ifade etmediğini söyledi.
Sektörün 8 aydan beri karsız mal sattığını savunan Kiğılı, ''Günü, ayı kurtarma adına karsız mal satılıyor. Kimse indirimsiz bir şey almıyor. Karlılıklar dibe vurmuş durumda. İlk 5 ayda firma bazında satışlarda yüzde 5-25 arasında düşüş var'' şeklinde konuştu.

Tedarikçilerin paralarını peşin alamamasından dolayı Türkiye'deki atölyelerin yüzde 50'sinin kapandığını ileri süren Kiğılı, bankaların kriz geldiğinde giyim sanayi sektörüne verdiği kredileri kestiğini söyledi.

Kiğılı, kendisinin bugüne kadar sağduyuyla konuştuğunu ifade ederek, ''Ben bile bağırmaya başladıysam ortada ciddi bir sıkıntı var demektir'' dedi.

Abdullah Kiğılı, İndirim Yasasının da sorunlara çok fazla çözüm getireceğini düşünmediğini dile getirdi.

''ABDULLAH'' ADININ AVANTAJI

Kiğılı, İstinyepark'ta ''Abdullah Kiğılı'' adlı bir mağazaları bulunduğunu hatırlatarak, ''Abdullah adı alışveriş merkezine gelen Araplar'ın dikkatini çekiyor. 'Bizden birisi' diye mağazaya giriyorlar. Şimdi Arap ülkelerinin tamamı bizim müşterimiz. 66 bedene kadar çalışıyoruz. Kahire'de açtığımız mağaza 3 günde ana baba günü gibi... Bu adın avantajı orada da sürüyor'' diye konuştu.

Ayaydın Miroglio Group Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın da, dünyanın hiçbir yerinde ''10 ay indirim, 2 ay sezon''un olmadığını savunarak, satışlarda her geçen gün düşüş olduğunu, bilançolarda ''kocaman bir sıfırın'' yer aldığını, 2009'da da karlılık göremeyeceklerini ileri sürdü.

Bazı sektörlere vergi indirimi yapıldığını, tekstil sektörüne ise hiçbir şey verilmediğini kaydeden Ayaydın, ''Bu sektörü gözden çıkartamazsınız. Biz dünyaya açılmışız'' dedi.

Pahalı mal satanların daha çok kaybettiğini savunan Ayaydın, İndirim Yasası taslağı çalışmaları sırasında kendilerinden görüş alınmadığını ifade etti.

LİDERLER ANKETİ

Pazarlama araştırmaları şirketi Nielsen'in Perakende Liderler Konferansı 2009'a yönelik gerçekleştirdiği ''Liderler Anketi''nin sonuçları açıklandı.

Konferans katılımcıları ile yapılan ankette, ''Gelecek nesillerin bize göre nasıl bir dünyada yaşayacağını düşünüyorsunuz?'' sorusuna 2008'de katılımcıların yüzde 38'i ''güvenli'' yanıtı verirken, bu oran bu yıl yüzde 28'e, yine geçen yıl katılımcıların yüzde 72'sinin verdiği ''zengin'' yanıtı bu yıl yüzde 42'ye geriledi.

''Gelecek 12 aylık dönemde Türkiye ekonomisinin iyi olacağını'' düşünenlerin oranı geçen yıl yüzde 25 iken, bu oran 2009'da yüzde 22'ye düştü. Anket katılımcılarının yüzde 56'sı ülke ekonomisinin ''pek iyi olmadığını'' ifade etti.

Katılımcıların yüzde 38,9'u ''2009 ocak-nisan satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10'un altında azaldığını'', yüzde 27,8'i ''aynı olduğunu'', yüzde 11,1'i ''yüzde 10-25 arasında düştüğünü'', yüzde 8,3'ü de ''yüzde 25-50 arasında düştüğünü'' belirtti.

Krizin başlaması ile alınan ilk şirket kararları ''verimlilik artırma'', ''tasarruf tedbirleri oluşturma'', ''satışı düşük mağazaları kapatma'', ''sabit giderleri düşürme'', ''nakit akışı sağlama'', ''indirim yapma'', ''zayıflayan rakiplerin payını almaya yönelik ürün/hizmet geliştirme'', ''satışı iyi olan mağazaları güçlendirme'', ''eleman azaltma'', ''süreçleri gözden geçirme'' ve ''yeni pazarlar arama'' olarak sıralandı.

''Bu yılın sonuna kadar firmanın yatırım seyrine'' ilişkin bir soruya da katılımcıların yüzde 47'si ''yeni mağazalar açmaya yönelik yatırımın azalacağı'' yanıtı verdi.

Perakendecilerin yüzde 22,2'si ''içinde bulunduğumuz bu dönemde bankalardan faiz ve komisyonların düşürülmesini'', yüzde 19,4'ü de ''desteğin devamını istediğini'' ifade ederken, ''2009 yılında bugüne kadar açtığınız ve açmayı planladığınız mağaza sayısı kaçtır?'' sorusuna katılımcıların yüzde 39'u ''10 ve üstü'', yüzde 22'si ''0-2'', yine yüzde 22'si ''7-9'' ve yüzde 17'si de ''3-6 mağaza planladığı'' bilgisi verdi.

''Kapattığınız ve kapatmayı planladığınız mağaza sayısına'' ilişkin bir soruya da katılımcıların yüzde 50'si ''0-2'', yüzde 39'u ''3-6'', yüzde 8'i ''10 ve üstü'', yüzde 3'ü de ''7-9 mağaza'' yanıtı verdi.

2009 sonu için ortalama dolar kuru tahmininin bin 645 lira, avro kuru tahminin de 2 bin 634 lira olduğu belirtilen ankette, katılımcıların yüzde 42'si ''dünya ekonomisinin 2010'un birinci yarısında iyileşmeye başlayacağı'' öngörüsünde bulundu.

Bu arada, Cannes'da bulunan Beşiktaş'ın eski futbolcusu Pascal Nouma, konferansın yapıldığı Martinez Otel'e gelerek Türk iş adamları ile buluştu. Nouma, konferansta yaptığı kısa konuşmada, İstanbul'u çok özlediğini ifade etti.

Öte yandan, kişi başı katılım ücretinin 4 bin avro olduğu öğrenilen Perakende Liderler Konferansı'na yaklaşık 140 kişi katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*