Kılavuzu 'Metal Fırtına' AKŞAM

  • Giriş : 03.06.2006 / 00:00:00

Ankara Eryaman'da düzenlenen Atabeyler operasyonunun kilit ismi Yasin Y.'nin komplo teorileri anlatan Metal Fırtına'yı okuyup internette yorumladığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başkent'te peş peşe düzenlenen çete operasyonlarının ardından ortaya çıkan deliller, silahlar, krokiler en sıkı yazarın kitabında bulunmayan komplo teorilerinin havada uçuşmasına yol açtı. Atabeyler operasyonundaki kilit isim Özel Kuvvetler'de görevli astsubay Yasin Y.'nin, komplo teorilerinin anlatıldığı en çarpıcı kitaplardan biri olan Metal Fırtına'ya olan ilgisi ise oldukça ilginç bulundu. Yasin Y. 'nin kitapla ilgili açılan sitelere yorumlarını gönderecek kadar ilgilenmesi Metal Fırtına'nın çete oluşumlarına esin kaynağı olabileceği iddiasını da gündeme getirdi.

İLGİNÇ TESADÜFLER

Kitapta yer alan ve çete operasyonlarından sonra ortaya atılan iddialar, ilginç tesadüfler barındırıyor. İşte bunlardan birkaçı:

Kitabın iki serisinde de yer alan vatansever 'Gri takım' üyeleri, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün geri getirilmesini sağlıyor, kimi zaman devlet için adam öldürüyor, kimi zaman ise Atatürk'ün çalınan naaşını ülkeye geri getirmek için operasyon düzenliyor.

Metal Fırtına 1'de 'Gri takım' ortaya çıkıyor. ABD işgali sırasında Türk istihbarat birimlerinden koptuğu anlaşılan ve özel eğitimden geçen 'Gri takım'ın üyesi Gökhan'ın maceraları anlatılıyor. 'Kurt' lakaplı liderden eğitim alan Gökhan ve arkadaşları eğitim süresince yanlarında bulunan köpeklerini öldürmek zorunda bırakılıyorlar. Kitapta eğiticiler çocuklara 'Zaaflarınız, kompleksleriniz, ortaya çıktığında sıkıntı duyacağınız her şey, tutkularınız, eğilimleriniz zayıflıklarınızdı. Bizim işimiz bunları güce dönüştürmek' diyor.

İSTİHBARATTAN KOPMUŞ

Metal Fırtına 1'de Gökhan yurtdışından dönüyor ama istihbaratçıların suikastından yine 'Kurt'un yardımı ile kurtuluyor. Kitapta Kurt,iistihbaratı şöyle tanımlıyor:'İstihbarat kralların büyücülerine benzer. Kral büyüden anlamaz o yüzden büyücüler aralarında mücadele ederken kim galip gelirse onu dinler. İstihbarat içindeki mücadelede haklı olan değil, oldu bittiye getirip diğer tarafı saha dışına süren dinlenir.'

'Metal Fırtına 2- Kayıp Naaş'ta ise ABD'ye atom bombası koymayı başaran Gökhan'ın eğitimine ilişkin şöyle deniliyor:'Eğitiminin bir parçası gereği beyni rahatsız olacağı konuları geri plana iterdi. Böyle yapmazsa iç hesaplaşmalar onu fazlasıyla yıpratırdı. Ona öğretilen şuydu, görevini yap ve geride bırak. Ülken için iyi olanı yaptın. Sorumluluk devletinin. Onun vicdanı olmaz. Sen sadece onun bir uzvusun.'

Bir başka bölümde ise şöyle deniyor: 'Karşısında duran adama korkudan kocaman açılmış gözlerle baktı. Çıyan, 'Ne duruyorsun vur onu' dedi. Gökhan şaşırmıştı. Bu kez sıralanan herhangi bir suç unsuru yoktu. Ama tereddütü kısa sürdü, hemen tetiğe bastı. Kurşunun namludan çıkıp adamın hayatını almasını sanki yavaş çekim bir film gibi izledi. Demek böyle oluyordu. İlk iki infazda ona suçlar sayılarak yardımcı olunuyor, üçüncüsünde ise emirle, sorgulamadan öldürmesi gerektiği hatırlatılıyordu. Aldığı eğitim onu Gri takımın bir parçası yapmıştı. Ama insanlığın değil.'

YAZARLARI NE DEDİ

Gelişmeleri Metal Fırtına kitabının yazarları Burak Turna ve Orkun Uçar da yorumladı. Yazarlar olmamasını diledikleri gelişmelerin kitapla örtüştüğünü söyledi

Burak Tuna-Yeni gelişmelerle örtüşüyor

TÜRKİYE'de son günlerde yaşanan olayların Metal Fırtına kitabında iki unsurla örtüştüğünü düşünüyorum. Birincisi Türkiye'nin Kuzey Irak'a doğru çekilmesi. Amerika'nın Irak'tan çekiliyor görüşüne katılmıyorum. Aksine Amerika Irak'ta istediği tüm hedeflere ulaşmıştır. İkinci örtüşme ise Avrupa'daki ırkçı hareketin yükselmesi. Türkiye'de yaşanan son gelişmelerde olayların ardından ortaya çıkacak sorunların çözülebileceğini düşünmüyorum. Serdar Turgut'un 'Çeteler diyarında iğrenç olaylar' yazısına tamamen katılıyorum.

Orkun Uçar-Kaos içinde bir Türkiye isteniyor

KİTABI yazarken yazdıklarımız olmasın istedik. Kitap çıktıktan sonra mesajlarımız doğru algılanmadı ve suçlandık. 2007 yılına doğru bu kurgu yaşanmaya başladı. Biz tedbir alınsın diye yazdık. Türkiye'de AKP hükümetinin alternatifi yok deniyor. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde kaos yaratmak. ABD AKP'den vazgeçti. Kaos içinde Türkiye şu anda Amerika'nın çıkarlarına uyuyor. Metal Fırtına kitabını yazdık resmi kurumlarca muhatap alınmadık. Kitapla İran ilgileniyor. Geldiğimiz nokta kitabın kurgusuna doğru ilerliyor.

11 telsizin sahibi kim?

Ankara'da yakalanan 'Atabeyler Gerilla Grubu' elemanlarının Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorguları sürerken kayıp 11 telsizin sahibi aranıyor.

Grubun İstanbul'dan aldığı belirlenen 20 telsizden kayıp olan bu 11'inin, zanlıların bağlantılarının ortaya çıkarılması açısından kilit öneme sahip olduğu öğrenildi.

BUGÜN ADLİYEDELER

Operasyon kapsamında gözaltına alınan Yüzbaşı M.E. ile astsubaylar E.T. ve Y.Y., Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirildiler. Yüzbaşı M.E. ile astsubaylar E.T. ve Y.Y., öğle saatlerinde askeri inzibat eşliğinde Ankara Adalet Sarayı'na getirildi.

Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, getirildikleri askeri minibüsle tekrar geri götürüldü.

Sağlık durumlarının iyi olduğu açıklanan üç zanlı, kendilerinin fotoğrafını çekmek isteyen gazetecilere tepki göstermedi.

Gözaltında 4'ü asker 11 zanlının bugün adliyeye sevk edilecekleri öğrenildi.

'ABD bizden korkuyor'

ATABEYLER çetesinin kilit isimlerinden Astsubay Yasin Y.'nin Metal Fırtına kitabına ilişkin internette yazdığı yorumlar ortaya çıktı. KiKitabı Amerikalıların yazdırdığını savunan astsubay, 'Bu Amerikalılar bakalım daha ne yapacak. Bizden korkuyorlar' diyor

Eryaman'da gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan iki kilit isimden birisi olan Özel Kuvvetler'de görevli Astsubay Yasin Y.'nin, Metal Fırtına'ya ilişkin hazırlanan siteye yorumlar gönderdiği anlaşıldı.

Yasin Y.'nin Etimesgut İstasyon Huzur Sitesi'ndeki evine önceki gece yapılan baskında Yargıtay ve Adalet Bakanlığı'na ait telefon numaraları bulunmuştu. Yasin Y.'nin, örgütün asıl lideri ve bağlantılarını kuran kişi olduğu ileri sürüldü.

Metal Fırtına'nın yayınlanmasının ardından yaşanan tartışmalar internet sitelerine de yansımıştı. Yasin Y. de açılan sitelerden birine yorum gönderen isimlerden biri.

İki ayrı mailde Astsubay Yasin Y. Metal Fırtına'ya ilişkin şu yorumları yapmış:

- Bakalım bu Amerikalılar daha neler yapacak. Onlar bizden korkuyorlar ya bundan ötesi yokkkkk... Korkmasalardı neden böyle bir kitap yazsınlar ki soruyorum?

- Didem Hanım (Sitede yorum yapan başka bir kişiye), size oldu mu, sen tamam duygulan ama bunun da Amerika'nın bir oyunu olduğunu bil. ok??

- Bence bu da Amerika'nın bir oyunu, tamamen psikolojik bir savaş başlatmak için yazıldı. Diğeri ise bir Ortadoğu savaşı olsa Suriye'nin katılmama imkanı yok ama kitapta bahsedilmemiş. Dolayısıyla bu yapılanlar hiçbir zaman bizi etkilememeli çünkü Amerika'nın Türkiye Cumhuriyeti'ne hiç birşey yapamayacağını ileride bir savaş olduğu zaman göreceksiniz. Bu olay tamamen psikolojimizi çökertmeye dayalı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious