Kiler Davası'nın ilk duruşması yapıldı

  • Giriş : 23.06.2006 / 00:00:00

Bahçelievler'deki Kiler Şubesi'nde meydana gelen patlamaya ilişkin görülen davanın ilk duruşması yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kiler Hipermarketler Zinciri'nin Bahçelievler'deki şubesinde 10 Şubat 2006 tarihinde patlama meydana gelmişti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri patlamayla ilgisi olduğu gerekçesiyle 5 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınan zanlılardan 3'ünün tutuklanmasına karar verilmişti.

Kiler Davası'nın ilk duruşması yaklaşık 4,5 ay sonra yapıldı. Mahkemeye katılan tutuklu sanıklardan Mülkiye Doğan, suçlamaları kabul etmezken, yasa dışı terör örgütü PKK'nın da üyesi olmadığını savundu. Davaya katılan tutuklu sanıklardan Hatice Bozkurt ise 26 sayfalık savunmasını okudu. Yaklaşık bir buçuk saat süren savunmanın ardından Bozkurt, PKK üyesi olduğunu, ancak silahlı ve bombalı hiçbir eyleme katılmadığını kaydetti. 2000 yılından beri Kuzey Irak'taki PKK kamplarında bulunduğunu kaydeden Bozkurt, Bahçelievler'deki Kiler Hipermarketlerde meydana gelen patlamayla ilgisi olmadığını söyledi. Mahkemede tutuklu sanıklardan Yavuz Kardaş ailesinin zor durumda bulunması nedeniyle tahliyesini isterken, tutuksuz sanıklar haklarındaki iddiaları kabul etmedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve savunma avukatlarının savunmalarını hazırlamaları için mahkemenin ileri bir tarihe ertelenmesine karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious