Kılıç, IMF'ye çattı

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, emekli aylıklarının ve asgari ücretin yüksek olduğunu söyleyen IMF ve Dünya Bankası yetkililerini kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Şeker Sanayi İşçileri Sendikası'nın bugün başlayan 18. Olağan Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, IMF ve Dünya Bankası yetkililerinin, Türkiye'deki emekli aylıklarının ve asgari ücretin yüksek olduğunu belirttiklerine işaret ederek, önümüzdeki süreçte çok büyük kavgaların verileceğini ifade etti. Kılıç, Avrupa'da da Amerika'da da Asya'da da bu küreselleşme dalgasından rahatsız olanların dar gelirliler olduğunu kaydetti.

Gelir dağılımının adaletsiz olduğuna dikkat çeken Kılıç, sabit gelirle çalışan insanların ödediği vergilerin miktarının 15.7 katrilyon olduğunu, şirketlerin ödediği vergi miktarının ise yalnızca 8.7 katrilyon olduğuna dikkat çekti.

Salih Kılıç, Anayasa'nın 73. maddesine göre, herkesin gücüne göre vergi vermesi gerektiğinin vurgulandığına işaret ederek, sözlerine şöyle devam etti: "Eğer bir sarraf asgari ücretin altında vergi ödüyorsa, bu sosyal adaletle bağdaşmaz. Memlekette gelir dağılımının düzenlenmesinin sonucunda ancak sosyal adaletin sağlanması mümkün olabilir."

Taşeronlaşmanın sebeplerini; sigortasız işçi çalıştırma, sendikasız işçi çalıştırma, ucuz işgücü olarak ihtiyaç duyduğunda çalıştırma, ihtiyaç duymadığında ise kapı dışarı etme olarak sıralayan Kılıç, sanayinin gelişmesinin sağlanması için, işçinin emeğinin sömürülmemesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmasında İsrail'in Lübnan ve Filistin'e saldırılarını da kınayan Kılıç, bu ülkelere destek verdiklerini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious