Kılıç gerekçeli kararın tarihini açıkladı

Kılıç gerekçeli kararın tarihini açıkladı.10589
  • Giriş : 08.09.2008 / 20:50:00
  • Güncelleme : 08.09.2008 / 21:33:17

'Kapatma' ve 'türban' ile ilgili gerekçeli kararlar Ekim'in ilk haftasında açıklanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AK Parti kapatma davası ve türban davasıyla ilgili gerekçeli kararların Ekim'in ilk haftasında açıklanacağını söyledi.

Anayasa Başkanı Haşim Kılıç, ''AK Parti hakkındaki kapatma davasının gerekçesinin Ekim ayının ilk haftasını bulacağını'' söyledi.

Kılıç, adli yılın açılışı dolayısıyla TBMM'de düzenlenen törende gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''AK Parti hakkındaki kapatma davasıyla ilgili gerekçenin ne zaman tamamlanacağını'' sorması üzerine Kılıç, ''Gerekçe zannediyorum Ekim ayının ilk haftasını falan bulur. Biraz öyle gözüküyor'' dedi.

''Üniversitelerde türban serbestliği getiren Anayasa değişikliğine ilişkin kararın gerekçesinin ne zaman tamamlanacağı'' yönündeki soruya da Kılıç, ''İkisi birlikte çıkacak'' cevabını verdi.

Haşim Kılıç, ''Protokol konusuyla ilgili bir yazı yazacağınızı söylemiştiniz'' denilmesi üzerine, ''Cumhurbaşkanlığına yazıyı yazdım, evet'' dedi.

Kılıç bir başka soru üzerine, yazıyı Cuma günü Cumhurbaşkanlığına gönderdiğini söyledi.

''Yazıda protokol konusunun anayasal konuma getirilmesini mi ele aldınız?'' sorusuna Kılıç, ''Normal bildiğimiz şeyler yazdığımız'' karşılığını verdi.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in bugünkü adli yılın açılışında yaptığı konuşmada protokol konusuna değindiğinin hatırlatılması üzerine Kılıç, Gerçeker'in konuşmasında ''haklı olarak bazı şeyleri vurguladığını'' ifade etti.

Kılıç, ''Cumhurbaşkanlığına gönderdiği yazıyla ilgili herhangi bir yanıt gelip gelmediğinin'' sorulması üzerine ''Hayır daha görüşmedik'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*