Kılıç Yüksek Mahkeme'ye üye seçilmesine ılımlı

Kılıç Yüksek Mahkeme'ye üye seçilmesine ılımlı.14778
  • Giriş : 12.12.2007 / 11:58:00

Kılıç, TBMM'nin Anayasa Mahkemesi'ne üye seçmesine yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kılıç, "Meclis'in Anayasa Mahkemesi'ne seçeceği üye kaynağını iyi kontrol altına alabilirseniz çok fazla problem çıkmaz. Yargıtay ve Danıştay üyeleri de orada kaynak olabilir, onlardan da seçilebilir. Meclis'in iradesinden geçmiş olmak kaydıyla kaynak belirlenebilir" dedi.

Kılıç, Anayasa taslağındaki, Anayasa Mahkemesi üyelerinin bir bölümünün TBMM tarafından seçilmesi yönündeki önerilere yönelik eleştirileri değerlendirdi.

Haşim Kılıç, dünyadaki Anayasa Mahkemesi modellerine bakıldığında, mahkemelerin mutlaka bir meclis ayağı bulunduğunu belirtti.

"Uygulamaya bakarak sonuca gitmeye çalışırsanız yanlış sonuca gitmiş olursunuz" diyen Kılıç, uygulamaya değil, modele bakılmasını istedi.

Haşim Kılıç, 1961 Anayasası'nda da Anayasa Mahkemesi üyelerinin 3'te 1'inin Meclis tarafından seçildiğini belirterek, bu yöntemin 1982'ye kadar devam ettiğini anlattı.

Kılıç, "Bu süre içerisinde Meclis'in seçtiği çok birikimli ve deneyimli arkadaşlar gelmiş buraya. Eğer kaynağı iyi tarif edebilirseniz, yani Meclis'in Anayasa Mahkemesi'ne seçeceği üye kaynağını iyi kontrol altına alabilirseniz çok fazla problem çıkmaz gibi gözüküyor" dedi.

Haşim Kılıç, "Nitekim, Anayasa Mahkemesi olarak bizim daha önce hazırladığımız Anayasa Değişikliği önerisinde de belli bir sayının Meclis tarafından seçilmesi gerektiğini belirtmiştik. Ama biz orada 'şu şekilde gelirse' diye kayıtlama yapmıştık. Eğer o kaynak, iyi şekillendirebilirse, iyi belirlenebilirse sorun yaşanmaz. Yargıtay ve Danıştay üyeleri de orada kaynak olabilir,onlardan da seçilebilir. Meclis'in iradesinden geçmiş olmak kaydıyla kaynak belirlenebilir" şeklinde konuştu.

Bireysel başvuru hakkı

Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı tanınması gerektiğini belirterek, böylelikle Türkiye'den Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) giden dava sayısında azalma yaşanacağını söyledi.

Mevcut uygulamada, Anayasa Mahkemesi'ne yasaların iptali için sadece ana muhalefet partisi, en az 110 milletvekili ve mahkemeler tarafından başvuru yapılabildiğini anımsatan Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nce daha önce hazırlanan anayasa taslağında da bireysel başvuru hakkına ilişkin önerilerin yer aldığını kaydetti.

Bu konuda Anayasa Mahkemesi'nden bir raportörü Almanya örneğini araştırması için süreyle Almanya'ya gönderdiklerini anlatan Kılıç, raportörün konuyla ilgili raporunu hazırlayacağını söyledi.

Almanya'da bireysel başvuruyla gelen dosyaların, ilk olarak ön inceleme komisyonunda elemeye tabi tutulduğunu belirten Kılıç, Almanya'da yapılan 100 bin bireysel başvurudan sadece 3 binin esastan görüşüldüğü, diğer 97 bin dosyanın ön incelemede elendiği örneğini verdi.

Kılıç, aynı sistemin Türkiye'de de yapılması halinde iş yükünün artması gibi bir durumun söz konusu olmayacağını kaydetti.

DTP hakkındaki kapatma davası

Kılıç, Demokratik Toplum Partisi (DTP) hakkındaki kapatma davasıyla ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesindeki "seçime sokulmama, üyelik dondurma ve olası Hazine yardımından yoksun bırakma" gibi tedbir istemleri hakkında raportörün raporunu tamamlaması halinde bu ay içinde karar verilebileceğini ifade etti.

DTP'nin kapatılması istemiyle açılan davanın ne zaman sonuçlanacağı hakkında bir şey söylemenin mümkün olmadığını ifade eden Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nde bir kapatma davasının karara bağlanması için en az 6 ay süre gerektiğini, bu sürenin davanın sürecine göre uzayabileceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious