Kılıçdaroğlu: Kan dökülecek!

Kılıçdaroğlu: Kan dökülecek!.19199
  • Giriş : 07.12.2017 / 16:11:00

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kudüs kararına tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Amerika Birleşik Devletleri'nin İsrail'in Kudüs'ü başkent ilan etme kararını tanımasına tepki gösterdi ve ortaya çıkabilecek şiddet konusunda uyardı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Trump'ın yaptığı açıklama Ortadoğu’ya atılan tahrip gücü yüksek bir bombadır. Tam tersine barışı engelleyen, kan dökülmesini öngören bir bombadır" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği İngiltere'nin başkenti Londra'da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Kılıçdaroğlu, İsrail-Filistin sorununun barış süreci içinde çözülmesi gerektiğini belirterek, "Ortadoğu’da kanın, gözyaşının akmaması için sorunu çözmek varken neden sorunun ortasına ayrı bir bomba atıyorsunuz? Neden sorunu büyütüyorsunuz? Trump Amerika’daki sıkışmışlığını bu yöntemle gidermeye çalışıyor. Ama bu, Ortadoğu’da daha çok kanın akmasına yol açan bir yöntem" diye konuştu.

Filistin'in dünyanın ortak sorunu olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Yıllardır çözülemeyen bir sorundur. Ama sorunun çözümü konusunda Birleşmiş Milletler'de ve değişik çevrelerde önemli katkılar vardı. İsrail ile Filistin arasındaki sorunun çözümü Ortadoğu’da barışın gelmesi için çok ama çok önemli" ifadelerini kullandı.

Ortadoğu'da barış konusunda önemli çalışmalar yapıldığını ve gerek BM gerek İslam dünyasındaki gayretler ile her ihtimale karşı bazı adımlar atıldığını anlatan Kılıçdaroğlu, "Trump’ın dün yaptığı açıklama Ortadoğu’ya atılan tahrip gücü yüksek bir bombadır. Tam tersine barışı engelleyen, kan dökülmesini öngören bir bombadır" değerlendirmesinde bulundu.

Herkesin dikkatle ve sakin bir şekilde durumu değerlendirmesi gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu şunları kaydetti

"İslam dünyasının da İsrail’in de bu konuyu geleceği düşünerek değerlendirmesi gerek. İki devletli bir çözüm, evet. Hiç kimsenin buna itiraz etmemesi gerekir. Filistin’in bağımsızlığı, toprak varlığı herkes tarafından kabul edilmelidir. İki devletli çözüm konusunda herkes elinden gelen çabayı göstermelidir. Filistin sorunu herkesten önce bizim sorunumuzdur. Bizim gençlerimiz Filistin topraklarında yatmaktadır. Ve biz Filistin sorununa büyük ama çok büyük önem veriyoruz."

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*