Kılıçdaroğlu'ndan bomba açıklama

Kılıçdaroğlu'ndan bomba açıklama.12236
  • Giriş : 13.03.2017 / 11:02:00
  • Güncelleme : 13.03.2017 / 11:03:11

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partili cumhurbaşkanlığını eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da muhtarlarla buluştu. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada 16 Nisan'da gerçekleştirilecek Anayasa Değişikliği referandumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “80 milyonun başkanıdır, peki bu kişi aynı zamanda bir partinin başkanı olursa çift başlı olmaz mı? Olur.” diyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
“Başka bir sorun daha çıkacak değişiklik kabul edilirse. Bir arkadaşım radyo programıyla ilgili sordu. Diyelim ki, seçim oldu çoğunluk partisi yüzde 49 oy aldı ama başkan adayı yuüzde 51'i bulamadı. Çoğunluk partisinin başkanı bugünkü modelde başbakan ama başbakan olamayacak çünkü yüzde 5'i buşlamadı. İkinci seçim olacak, başkan seçimi. Bu seçimi kim kazandı, çoğunluk patisinin başkanı değil başka birisi kazandı. O zaman başkan ayrı telden çoğunluk partisini başkanı başka ayrı telden çalacak. Bunu anlatmaya çalıştık, en büyük yarılma burada yaşanacak.. Biz bu tehlikeye dikkat çekmek istedik…”
MUHTARLIK KALKACAK MI?

“Bu modelde başkan arzu ettiğinde TBMM’ye feshediyor. Mevcut anayasada da feshedebilir ama 45 gün içinde hükümet kurulmazsa diyor. Yeni modelde olan doğru mudur? Muhtar kardeşlerim ellerini vicdanlarına koyup sorsunlar. Bütün muhtarların ömrü bir kararnameye bağlı. Yetki veriliyor. Böyle bir yetkiyi bir kişiye vermek doru mudur yanlış mıdır?..”
“Bu Anayasa değişikliğinde partiler neden bir araya gelmedi?” sorusu sorulan Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir önceki yasama döneminde 4 siyasi parti bir araya geldi ve 80 maddenin değiştirilmesi konusunda görüş birliği sağlandı ama çıkmadı. Sonra yeniden oturalım konuşalım dediler. Ben size perde arkasını anlatayım” dedi ve şöyle devam etti:
“15 Temmuz darbesinden sonra Saray’a gittik. Ben Sayın Cumhurbaşkanı’na ile Başbakan’a ve Devlet Bahçeli’ye, yargı bağımsızlığının ne kadar önemli olduğunu anlattım. Gelin anayasada önce bunu sağlayacak düzenlemeleri yapalım dedim, tamam dediler. Anlaştık. İki toplandık, ondan sonra kimse toplantıya gelmedi. Sonra Anayasa Değişikliği için gelin, başkanlık sistemi dediler. Biz bu sisteme karşıyız, parlamenter sistemde neyi öngörüyorsanız gelin konuşalım dedik. Sorunu çözelim dedik. Hayır başkanlığı getireceğiz dediler. Biz bunu uygun görmüyoruz dedik. Olay budur…”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*