Kılıçdaroğlu: Niye gereğini yapmıyorsunuz?

Kılıçdaroğlu: Niye gereğini yapmıyorsunuz?.12236
  • Giriş : 13.03.2017 / 12:26:00

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, hükümete yaptığı çağrıyı yeniledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hollanda ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik krize değindi. Kılıçdaroğlu, yaşanan kriz ilişkin konuştu ve Hollanda ile ilişkilerin askıya alınması teklifini yineledi.

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, bir radyo programında, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili dile getirdiği ve tartışmalara neden olan sözlerine ilişkin "Başkan seçimini diyelim ki çoğunluk partisinin başkanı değil, başka biri kazandı. O zaman başkan ayrı telden, çoğunluk partisinin başkanı ayrı telden çalacak. Asıl büyük yarılma orada olacak. Bu, en büyük çatışmayı getirecek. Biz bu tehlikeye dikkati çekmek istedik. Bugünkü modeldeki cumhurbaşkanıyla Meclis'te çoğunluğu olan parti birlikte ülkeyi çok daha zor yöneteceklerdir" dedi.

CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu, 16 Nisan'da yapılacak Anayasa Değişikliği referandumuyla ilgili, Ankara'nın Sincan İlçesi'nde bir araya geldiği muhtarlara hitap etti. Siyaset bir uzlaşma alanı olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Siyaset; memleketin, halkın çıkarları üzerine inşa edilir. Bütün partiler, ülkenin çıkarları için mücadele eder. Koalisyonlar ise eğer vatandaş, tek başına hükümet kurma yetkisi vermemişse iki, üç, dört parti bir araya gelirler; koalisyon kurarlar. Meclis'ten güven oyunu alırlar. Görevlerine devam ederler. Normalde çatışma olmaması lazım. Bizim en büyük eksikliğimiz, uzlaşma kültürünü yeteri kadar benimsememek. Söz konusu vatansa niye uzlaşamıyoruz? Niye kavga ediyoruz? Bir uzlaşma kültürünü kendi topraklarımızda yaşatmazsak nasıl yaşayacağız kavga ederek? Kavgadan bıkmadık mı? Bu kavga, bu dil toplumu ayırmıyor mu? Neden bundan vazgeçmiyoruz? Uzlaşma kültürünü kabul etmemiz lazım. Almanya'da yıllardır koalisyon var. Almanya, Avrupa'nın en gelişmiş ülkesi mi? Evet. Onlar yapıyor da biz niye beceremiyoruz? Kaldı ki bu Anayasa Değişikliği koalisyonlar sorununu çözmüyor. Bununla bir ilgisi yok. 15 yıldır bir parti iktidarda, koalisyon mu var? Zaten koalisyonlar 15 yıldır yok. Bu Anayasa Değişikliği de öyle koalisyonları bitirmek için gelen bir düzenleme değil" diye konuştu.

Almanya ve Hollanda ile yaşanan krize ilişkin açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Hollanda ile ilişkilerin askıya alınması gerektiğini savundu. Türkiye ve İsrail ilişkilerine de atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, "Lafla peynir gemisi yürümez. Bir şeyi yapacaksanız oturup yapacaksınız. Bakanımız gidiyor Hollanda'ya, içeri almıyorlar. Uçağı geri çeviriyorlar. Bu, bizim onurumuza dokunuyor. 'En ağır şekilde bedelini ödeyecekler'. Nasıl ödeyecekler? 'Bekleyin, 16 Nisan'dan sonra'. Niye 16 Nisan'dan sonra? İktidar tamam, muhalefet destek veriyor. Sonuna kadar destekliyoruz. Niye o zaman gereğini yapmıyorsun? Hollanda ile ilişkilerin tamamını alın askıya. Almıyorlar, niçin? İsrail, bizim 9 vatandaşımızı açık denizde katletti mi? Katletti. Ezanı yasakladı mı? Yasakladı. 'Gazze'de abluka kalkmazsa İsrail ile bir araya gelmeyeceğiz' dediler. Ne oldu? Abluka kalkmadı. Türkiye'nin itibarı 20 milyon Dolar'a satıldı. Bu, benim ağrıma gidiyor" dedi.

"16 NİSAN'DAN SONRA 'BUNU GENE FETÖ KARIŞTIRDI' DİYECEKLER"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Hollanda'ya yönelik 'Bizler 16 Nisan'dan sonra bunlara yönelik uygulamalarımızı başlatacağız' açıklamasını eleştiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Almanya'ya gidildi. Bakanımız sokulmadı. Propaganda yapamazsınız, dediler. 'Almanya gününü görecek'. Nasıl görecek? İncirlik Üssü'nde Alman askeri var. Çıkarıyor musun? Çıkarmıyorsun. Konuşuyorsun. Bu millet, konuşmaktan bıktı. Ne yapacaksan çık, adam gibi yap. Biz de sana her türlü desteği vereceğiz. '16 Nisan'dan sonra yapacağız'. 16 Nisan'dan sonra diyecekler ki 'Bunu gene FETÖ karıştırdı. Böyle bir şey olmaz. Kusura bakmayın. Gelin, hep beraber tokalaşalım. Bu işi idare edelim'. 16 Nisan'dan sonra göreceksiniz. Bunlar Türkiye'nin itibarına gölge düşürür. Doğru değil."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*