Kılıçdaroğlu: Niye yasal hale getirelim?

Kılıçdaroğlu: Niye yasal hale getirelim?.12236
  • Giriş : 18.10.2016 / 14:43:00
  • Güncelleme : 21.10.2016 / 17:50:06

Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi üzerinden Erdoğan'a yüklendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemine ilişkin 'Fiili durumu niye yasal hale getirelim' açıklamasını yaptı.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin başkanlık sistemi açıklamalarıyla ilgili konuşan CHP Genel Bakanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Fiili durumu niye yasal hale getirelim?" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşuyor.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Sendikaya üye oldu diye öğretmenlerin görevine son verilmesini kabul etmiyoruz. Bu kurumlara üye olmak, devlet memurluğundan atılmanın gerekçesi olamaz. Açığa alınan ya da görevine son verilen öğretmenlerin yanındayız, sonuna kadar sizin haklarınızı savunacağız.

Eğitim sistemi çökmüş vaziyette. Hiçbir anne-baba çocuğunun eğitiminden memnun değil.

(Proje okullar) Veliler ve çocukları okullarına sahip çıkmak için eylem yapıyor. Bunların çağdaş uygarlıktan anladıkları Ortaçağ'dır. Yapabilirler mi? Buna asla izin vermeyeceğiz.

‘Mağdur varsa millettir’ diyorlar. Ben de milletten söz ediyorum. Bütün mağdurlara sahip çıkacağım. Öğretmeni öğretmenlikten atıyorsunuz, lojmanından da atıyorsunuz. Bu öğretmen Bursa’nın Kestel pazarında sivri biber satacak. Zabıtalar gelip tezgahı kaldırıyorlar, sen FETÖ’cüsün diyorlar. Şanlıurfa’da kocasını hapse atıyorlar, eşini de işten atıyorlar. Darbe fırsatçılığı yapıyorlar, bunun farkındayız.
Üç kez vurunca gelecek olan ruh. Yenikapı ruhu...

Her annenin derdine derman olmak benim görevim.

Ekonomi iyi gitmiyor. Kimin devleti yönettiği belli değil. Biri asıl, birisi gölge. Kimin ne yaptığı, kimin ne söylediği belli değil.

Türkiye iyi yönetilmiyor, daha doğrusu Türkiye yönetilmiyor.
Osman Gazi Köprüsü için devlet 40 bin araç garantisi verdi. Köprü, 1.5 yılda kendi maliyetini kurtarıyor. Geriye kalan 17 yılda 27 milyar lira bu şirketler kazanacak. Geçse de geçmese de Osman Gazi Köprüsü’nün parasını vatandaş ödeyecek. Halkın çıkarlarına karşı her şeye karşıyız.
15 Temmuz darbe girişimine karşı metni imzaladık. Meclis Başkanı’na ve parti lideri imzanızı kabul mu ediyorsunuz, inkar mı ediyorsunuz diye soruyorum. Başkalarının teslim aldığı kişi Türkiye’ye demokrasiyi getiremez. Metin, Birleşmiş Milletler’e, yabancı elçiliklere gönderildi. Rejimi değiştirmek için fırsat kolluyorlar. Bir kişinin derdine düşmüşler, ona koltuğu nasıl hediye ederiz diyorlar.

Cumhurbaşkanı seçilen kişi, TBMM’de öngörülen yemini etmiştir. Eğer kuralın dışına çıktığı zaman, bizim görevimiz ona kuralı hatırlatmaktadır. Fiili durumu niye yasal hale getiriyoruz. Bir kişinin arzusunu yerine getireceksek, parlamentonun arzusu ne oluyor.

Gazetecisi, yazarı, çizeri hapiste bunu kabul etmiyoruz.

Dış politika olarak üretilmesi gereken bir politikatır, kapalı kapılar ardında dış politika üretemezsiniz. Sayın Cumhurbaşkanı açıklama yapıyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın sorumluluğu var mı, yok. Kim buna müdahale edecek? Sayın Binali Yıldırım. Binali Yıldırım’a çağrı yapıyorum.

Eskiden Ortadoğu’da kuş uçsa Türkiye’ye sorarlardı. Musul konusunda Türkiye’nin masanın dışında tutulması, en büyük yenilgilerimizden biridir.

Sen benim milliyetçiliğimi sorguluyorsan, Kıbrıs’a bakacaksın.

Kerkük’ü kime teslim ettiniz? Katliamlar yaşanırken sesiniz çıkmadı.

Eğerleri birileri kalkıp, isterdiği gibi bağırıp çağırırsa kimse onu dikkate almaz. Kaybeden kim? Türkiye.

Darbe oldu, siyasi ayağını arıyoruz. Kim başbakan, kim cumhurbaşkanı olacaktı. Hayır, o sonucudur. Türkiye'yi darbeye hazırlayanlar kimlerdir, bu kadar mağdurun olmasına kimler yol açtı?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*