Kılıçdaroğlu: Önce görüş alacaklardı

Kılıçdaroğlu: Önce görüş alacaklardı.8504
  • Giriş : 22.03.2008 / 18:52:00

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, ''Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı hazırlanmadan önce sosyal tarafların görüşleri alınmalıydı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kılıçdaroğlu, Karabük'teki Mühendisler Kulübünde düzenlenen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı Bilgilendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, batı devletlerinde söz konusu alanda gerçekleştirilen değişiklikler öncesi sosyal ve ekonomik konseylerin görüşlerinin alındığını söyledi.

Siyasilerin en önemli görevleri arasında toplumu doğru bilgilendirmek ve yönlendirmek olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Gelişmiş ülkelerdeki ekonomik ve sosyal konseylerde sivil toplum kuruluşları, esnaf kesimi ve sendikalar bulunur. Yasa tasarılarıyla ilgili bunlardan görüş alınır, nedenler ve sonuçlar anlatılır. Konseyde uzlaşma sağlandığında yasa Meclise gelir. Ama biz de tam tersi oluyor. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı hazırlanmadan önce sosyal tarafların görüşleri alınmalıydı. Ancak, Başbakan, 'dediğim dedik' politikasını benimsiyor. Bu demokratik anlayış değildir.

Başbakan, tasarının yasalaşmasıyla serbest meslek sahibi vatandaşların sosyal güvenlik altına alınacağını söylüyor. Zaten bu meslek grubundakiler 1971'den itibaren BAĞKUR güvencesindedir. Başbakan bunları bilmiyor mu?''

Kema Kılıçdaroğlu, ayrıca, dinin siyasete alet edilmesi durumunda akıl tutulması meydana geleceğini belirterek, ''Aydın din adamlarına ihtiyacımız var. Dini siyasete alet edenler dünyanın en büyük sahtekarlarıdır'' dedi.

Daha sonra Kılıçdaroğlu, katılımcıların söz konusu yasa tasarısı hakkındaki sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious