Kılıçdaroğlu: Sonuçlardan endişeliyiz

Kılıçdaroğlu: Sonuçlardan endişeliyiz.7088
  • Giriş : 29.03.2009 / 23:44:00
  • Güncelleme : 29.03.2009 / 23:56:31

İstanbul'daki YSK'nın bilgisayar sisteminin çökmesi CHP adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu endişelendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, birçok noktada bilgisayar sistemlerinin çöktüğünü, bazı yerlerde de elektrik kesintileri yaşanması nedeniyle endişeli olduklarını belirterek, "Endişelerimiz giderilmezse sonuca itiraz edeceğiz" dedi.

Türkiye genelinde oy sayımı devam ederken partisinin seçim koordinasyon merkezinde ikinci kez kameraların karşısına geçen Kılıçdaroğlu, seçim sonuçlarına dair endişeli olduklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Bugün bir demokrasi şöleni yaşıyoruz. İnsanlar sandıklara gittiler ve özgür iradeleriyle oylarını kullandılar. Dürüst bir seçim olmasını, bunun da yaşama geçmesini bekliyoruz. Demokrasinin gereği bu. Bir çok noktada bilgisayar sistemleri çökmüş, belli illerde bilgi aktarılamıyor. Bu konuda ciddi endişelerimiz var. İlçe başkanlarımızı, sandıktaki görevli arkadaşlarımızı daha duyarlı olmaya devam ediyoruz. YSK'nın yapacağı çalışmalara her siyasal partinin destek olması gerekir. Biz seçimin sağlıklı sonuçlanmasını istiyoruz. Her çıkan sonuca saygı göstereceğiz" şeklinde konuştu.

Oyların olduğu gibi YSK'ya aktarılması gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, "Aynı endişelerimiz İstanbul için de geçerli. Bazı yerlerde elektrikler kesilmiş durumda. Şu anda arkadaşlarımızı görevlendirdik. Bazı milletvekili arkadaşlarımız seçim kurullarına gittiler. Biz seçimin dürüstlük bağlamında sağlıklı yapılmasını istiyoruz. Arzumuz bu. Seçimden çıkacak sonuca saygı göstereceğiz ama bu tablo, bizi rahatsız eden bir tablo. Biz her bilgiyi ölçüyoruz, tartıyoruz, bakıyoruz. Mevcut olan tabloda bir sorun
var. Bilgisayar sistemlerinin çökmesi, bazı yerlerde elektriklerin kesilmesi bizde bazı endişeler yarattı. Bu endişeleri dile getirmek istedik. Bu bağlamda iktidarı göreve çağırıyoruz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde AK Parti ile burun farkıyla yarıştıklarını söyledi. Darülaceze'de oy verecek bazı vatandaşların sandığa götürülmediği, bazı bölgelerde vatandaşlara oy kullandırılmadığı yönündeki haberlerin kendilerine de ulaştığını belirten Kılıçdaroğlu, "Avukat arkadaşlarımız konuyla ilgileniyor. Elde edilen veriler sonunda bilgisayar ortamında aktarılıyor. Eğer teknolojide bir çökme olursa, bu bizde bazı endişeler yaratıyor. Bundan daha açık bir şekilde
ifade etmek istemiyorum, sadece endişelerimizin giderilmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, 'ufak bir oranla geride kalırsanız itiraz edecek misiniz?' sorusuna, "Endişelerimiz giderilmezse sonuca itiraz edeceğiz. Yurttaşın sandığa attığı oy, doğru yazılsın. seçim sandıklarına sahip çıkmaya çalışıyoruz. Çok sayıda arkadaşımızın sandıkların başında. Geçmişte yaşanan bazı olayların tekrarlanmaması için olağanüstü çaba harcadık. İster güçlü, ister güçsüz olan yerler olsun. Bu sistem eğer çöküyorsa bir sorun var demektir. Niçin bu soruna bir önlem alınmadı, bu önlem hangi gerekçeyle alınmadı. Bunları öğrenmek istiyoruz. Bir kuşkunun oluşmaması için iktidar partisini, teknolojiyi elinde bulunan kuruluşu daha dikkatli olmaya davet ediyoruz" yanıtını verdi.

CHP'li Gürsel Tekin ise, "22 Temmuz'da hiçbir çökme olmadı. Denenmiş bir sistemin bazı ilçelerde çökmesi, kafalarda soru işaretleri yaratıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*