Kılıçdaroğlu: Topbaş’a protesto doğru değil

Kılıçdaroğlu: Topbaş’a protesto doğru değil.10867
  • Giriş : 22.02.2009 / 21:13:00

Kılıçdaroğlu, mevcut başkan Topbaş’a dün bir cemevinde yapılan protestoyla ilgili “Şu veya bu şekilde herhangi bir ortamda protesto yapılmasını doğru bulmuyorum. Böyle bir olayı da tasvip etmiyorum” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Üsküdar'daki Kafkas derneğini ziyaret eden CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, “Dün Topbaş, Maltepe'de Cemevinde CHP'lilerce protestoya uğradı ve orada 'Bu gençleri Kılıçdaroğlu böyle etkiliyor' dedi. Ne diyeceksiniz?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Kim sayın Topbaş'ı protesto etmişse bu doğru bir olay değil. Siyasetçi her topluma, her gruba gider. Her derneğe, her vakfa gider, oy talebinde bulunur. Bunu artık demokrasinin olağan bir süreci olarak görmemiz lazım. Kadir Topbaş'a şu veya bu şekilde herhangi bir ortamda protesto yapılmasını doğru bulmuyorum. Böyle bir olayı da tasvip etmiyorum” diye konuştu.

“Hükümetten destek almadan projelerinizi nasıl gerçekleştireceksiniz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 10 milyar dolar bütçesi var. 10 milyar dolar bütçeyle İstanbul'u dünya markası haline getirmeye söz veriyorum. Ben asla gidip para dilenmeyeceğim. Çünkü, İstanbul'un gelirleri çok yüksek. Durumu da çok iyi. Kaynakları çok güzel” karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu, “Belediyenin gelirleri 2022 yılına kadar ipotek altında dediniz. Nasıl olacak?” sorusu üzerine tüm gelirlerin ipotek altında bulunmadığını ifade ederek, “Ben bir maliyeciyim, yolunu bulurum. Siz meraklanmayın” dedi.

Bir gazetecinin, “Topbaş, Mehmet Sevigen ile ilgili olayın Baykal'a kadar ulaşacağını söyledi” sözleri üzerine de Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Yolsuzluk yapan kim olursa olsun, yolsuzluk kiminle ilgili olursa olsun hepsinin üstüne kararlılıkla gitmek zaten demokraside bir gerektir, bir zorunluluktur. A'nın yolsuzluk yapması, B'nin yolsuzluk yapması diye bir ayrıma gitmek son derece yanlış. Bu ayrımı yapan hükümet. Biz yapmıyoruz ki böyle bir ayrım. Ben şu sorunun yanıtını şu ana kadar almış değilim. Eğer bir televizyon kanalının Almanya'da 12 hesabı var ve bu 12 hesap üzerine gidilmiyorsa, bu dosya kapatılıyorsa, siz mevcut AKP Hükümetinin yolsuzluklarla mücadele ettiğini söyleyebilir misiniz? Bizim isyanımız bu. Kim yapıyorsa yolsuzluk, nasıl yapıyorsa yolsuzluk, hepsinin üzerine kararlılıkla gidelim.”

Kafkas Kültür Derneğini ziyareti sırasında Kılıçdaroğlu'na “Yamçı” adlı geleneksel kıyafet giydirildi, Çerkez kaması hediye edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*