Kılıçdaroğlu ve Topbaş'ın kişilik analizi

Kılıçdaroğlu ve Topbaş'ın kişilik analizi.11781
  • Giriş : 02.03.2009 / 17:38:00

İstanbul 'Seçim savaşı'nın iki tarafı olan Topbaş ve Kılıçdaroğlu'nun vücut, hareket ve kişilik analizi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Topbaş, güç odaklı, iç referanslı ve gerçekçi çıkarken, Kılıçdaroğlu, iletişim odaklı, dış referanslı ve hayalci olduğu belirtildi. Uzmanlar ise ikilinin Dünya'da en zıt iki kutup olduğu ifade etti.

Türkiye, 29 Mart'ta yerel seçimlere doğru giderken, yarışın en çekişmeli bölgesi ise İstanbul olarak göze çarpıyor. İşte İstanbul'da belediye başkan adaylığına en yakın iki isim olan AK Parti'li Kadir Topbaş ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun binlerce fotoğraf ve videolardan kişiliklerine dair uzman yorum yaptı. NLP&Hipnoz Trainer - Sosyolog - MCC Bülent Şenyürek ve NLP&Hipnoz Trainer - Hafiza Uzmanı - MCC Müge Kasaroğlu iki adayın beklide Dünya'da eşine nadir rastlanacak iki zıt kutbun mücadelesi olacağını söyledi.

TOPBAŞ İÇ REFERANSLIDIR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve AK Parti adayı Kadir Topbaş'ın güç odaklı bir yapıya sahip olduğunu belirten Kasaroğlu, "İç referanslı insanlar, kaynağı kendi içlerinden alırlar. Dışarıdan takdir ya da onay beklemezler. Onayı eren mekanizma kendi içlerindedir. Hatta konuşma sonlarında kafasını yavaşça geriye atması kendine güveni de göstergesidir. İç referanslı insanlar bir karar verdiklerinde ya da bir işe giriştiklerinde, dışarıdaki yıpratmalara, dışarıdan gelen etkilere rağmen, vazgeçmeden ve aynı kararlılıkla yollarına devam ederler. Mükemmeliyetçi tarafları daha da baskındır. Topbaş'ın, 'Ben ancak Kemal Kılıçdaroğlu aday olursa muhatap kabul edebilirim' ve "Kişi kendinden bilir işi' ifadeleri bu yönünü vurgular" dedi.

İÇ REFERANSLILIĞIN DEZAVANTAJI

İç referanslı olmanın bazı dezavantajları da olduğunu belirten Şenyürek, "Ekip olarak çalışmaya çok uygun değillerdir. Kendi düşünce ve kararlarının en iyisi olduğu yaklaşımına sahiptirler. Bu nedenle dışarıdan gelen fikirlere daha kapalı olurlar. Bu da kimi zaman, fayda sağlayacak olan girişimlere kendilerini kapatmalarına neden olur.

TOPBAŞ GÜÇ ODAKLIDIR

Güç odaklı insanların hayatlarını ve olayları kontrol etmek istediklerini belirten Kasaroğlu, "Makam sahibi olmak onlar için vazgeçilmezlerdendir. Güç odaklı insanlar olumsuz yorum ya da eleştiriye gelemezler. Olumsuz yorumlar, onların yaratıcılığını zayıflatır. Cesur ve girişimci insanlardır. Gücün peşinden koşarken risk almaktan çekinmezler. Kadir Topbaş'ın kendinden emin ve dik duruşu- baş yukarda, omuzlar dik, sırt gergin, duruşunda güç odaklılığı hissediliyor. Bakışları ve ifadeleri yani ses tonu oldukça keskin, bu da güç odaklılığın kanıtı. Benzer şekilde, konuşmalarındaki emir kipi vurgusu da yine güç odaklı insanlara özgüdür" diye konuştu.

Bülent Şenyürek ise "Güç odaklılığın kişinin kendine yönelik en büyük dezavantajı tatminsizliktir. Yönlendirilen değil, yönlendiren olabilirler" ifadesinin kullandı.

TOPBAŞ PRAGMATİKTİR (GERÇEKÇİ)

Topbaşın gerçekçi bir kişiliğe de sahip olduğuna işaret eden Kasaroğlu, "Duyusal keskinlik becerileri oldukça gelişmiştir. Yani bir olay ya da eylemin, birkaç adım sonrasını görebilir ve değerlendirebilirler. Hedeflere giden yolda çıkacak aksiliklere karşı, çoğu zaman önceden önlem almayı başarırlar" dedi. Şenyürek ise "Dezavantaj olarak, eleştiriye kapalıdırlar ve yaratıcılıkları daha sınırlıdır. Duygularını ve o anki iç dünyalarında olup, bitenleri beden dili ve ses tonları ile çok fazla dışarı yansıtmazlar, saklamayı çok iyi başarırlar. Güç odaklı ve iç referanslı özelliklerin ikisini de taşıyan kişiler, çevresi için en zor kişiliklerden biridir. Onları ikna etmek, yönlendirmek, ya da hatalı oldukları noktaları göstermek çok zordur" ifadesinin kullandı.

KILIÇDAROĞLU DIŞ REFERANSLIDIR

CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Kılıçdaroğlu'nun kesinlikle göründüğü gibi sakin birisi olmadığını belirten Kasaroğlu, CHP adayının dış referanslı bir kişiliğe sahipliğinden söz etti. Kasaroğlu, "Dış referanslı insanlar için kaynak dışarıdadır. Takdir duygusunu hissedebilmek ya da kararlarının doğruluğunu algılayabilmek için, dışarıdan bir onaya ihtiyaç duyarlar. Biri Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklediğinde ya da halktan onu onaylayan bir tepki gördüğünde, hemen yüzünde beliren mutluluk ve rahatlık ifadesi, dış referanslılığının kanıtıdır. Dış referanslı insanlar, yeni fikirlere ve değişime açıktırlar. Geniş bir bakış açısına sahiptirler. Ekiple uyum ve ahenk içinde çalışabilirler" dedi.

Şenyürek ise dış referanslı kişilerin olayların üstünde daha kolay etki altında kaldıklarını ve manipüle edilebildiğini ve doğru bir yolda ilerlerken, etki altında kalarak, elemlerinden vazgeçebildiklerini söyledi.

KILIÇDAROĞLU İLETİŞİM ODAKLI BİR İNSANDIR

İletişim odaklı insanlarda, birlik duygularının yoğun olduğunu açıklayan Kasaroğlu, "Bireysellikten oldukça uzaktırlar. İnsanlarla birlikte üretmekten ve ilerlemekten haz duyarlar. İnsan ilişkilerinde dostluk, güven gibi duygular öncelikleridir. Dost canlısıdır. Duygularını kolayca koyar. İç dünyasını kolay gizleyemez. Diğer kişilikler kıyasla insanlarla iletişimi daha çok sever. İnsanların düşüncelerini dinler ve saygı duyar. Duygusal yönleri çok baskındır. Zaten Kemal Kılıçdaroğlu' nun daha başı hafifçe öne eğik, daha mütevazi bir tavır içerisinde duruşunda duygusallığının izlerini görmek mümkündür. Ayrıca, Melih Gökçek ile canlı yayında tartışmaları esnasında şahit olunduğu gibi, karşı taraftan yoğun bir saldırı söz konusu olduğunda, sakin kalmayı başarıyor ancak yüz ifadesinde ve bedeninde anında yaşanan katılıkta, bunu başarmak için ciddi mücadele verdiği ve sakin olmayı sürekli kendine hatırlattığı fazlasıyla belli oluyor. Genelde iç dünyasındaki gel-gitlerin yüz ve beden ifadelerinde bu kadar net okunabildiği insanlar, duygusal yönü ağır basan insanlardır. Aynı zamanda yüzünde ve özellikle bakışlarında, ne kadar anlatsa da, karşı tarafın anlamayı ret edeceğini düşündüğü için hissettiği çaresizlik de çok belirgin. Buradan da rahatlıkla anlaşılacağı gibi, kararlarını ve tepkilerini çoğu zaman duyguları yönetiyor" diye konuştu.

Ayrıca Kasaroğlu, "Kılıçdaroğlu, kamuoyu karşısında sakinliğini korumayı başarsa da, büyük ihtimalle yakın çevresinde ve aile içerisinde bunu başaramıyordur. Çünkü duygusal ve iletişim yönü ağır basan insanlar, hayatlarının bir tarafında duygularını bastırmak zorunda kaldıklarında, diğer tarafında ister istemez bunu kusmak zorunda kalırlar" dedi.

KILIÇDAROĞLU HAYALCİ YÖNÜ AĞIR BASAN BİR İNSANDIR

Hayalci insanların yaratıcılıklarının gelişmiş olduğunu söyleyen Kasaroğlu, Kılıçdaroğlu'nun da hayalci olduğunu belirtti. Kasaroğlu, "Üretken ve ileri görüşlü insanlardır. İmkansız denileni ortaya koymak tam onlara göredir. İletişim insanları ve dış referanslı insanlar daha kırılgandır. Saldırı ve zorluklar iç dünyalarında derin yaralar bırakır ve saklamaya çalışsalar da, yüz ve beden ifadelerinde bunu belli ederler" diye kaydetti.

Şenyürek ise "Dezavantajları ise, kimi zaman gerçeklerden kopuk hedeflerin peşinde boşa enerji harcama riski altındadırlar" dedi.

Uzmanlar son olarak ta 'Şu rahatlıkla söylenebilir ki, güç odaklı - iç referanslı - gerçekçi Kadir Topbaş ile iletişim odaklı - dış referanslı - Kemal Kılıçdaroğlu, birbirine olabilecek en zıt iki kişiliği temsil etmektedirler"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*