Kılıçdaroğlu ve Vatan çarpışması

Kılıçdaroğlu ve Vatan çarpışması.49502
  • Giriş : 26.03.2009 / 02:35:00
  • Güncelleme : 25.03.2009 / 23:49:37

Vatan'ın dün verdiği "İş yine Alman savcılara düştü" başlıklı haber için yalanma...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yazılı açıklamada, İSFALT AŞ'nin Eurasfalt firması ile yaptığı sözleşme kapsamında aldığı eğitim ve danışmanlık hizmetine ilişkin daha önce yapılan basın açıklamasında, sözleşme kapsamında şirkette görev yapan uzmanların mezun oldukları okullar ve sektördeki tecrübelerini ifade eden bilgilere yer verildiği hatırlatıldı.

Belediye açıklamasında gazetenin hile yaparak bu okulları, uzmanların çalıştıkları işyerleriymiş gibi gösterip okullara, adı geçen uzmanların orada çalışıp çalışmadıklarını sorduğu belirtilerek, bu uzmanların şu anda Avrupa'nın farklı ülkelerinde çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalıştıkları kaydedildi.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve gazetenin "yalana dayanan asılsız iddialarını sürdürdüğü ve amaçladıkları kafa karıştırma propagandasına devam ettiği" vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Adı geçen gazete, haberde konu hakkında somut hiçbir bilgi ortaya koyamamış, yapılan açıklamaları da saptırarak yayınlamıştır. Gazetenin basın ahlak ilkelerini hiçe sayarak yayımladığı haberin tamamı doğruluktan yoksun ve gündem saptırmaya yöneliktir. Gerçeği aramayan, tamamı karalama maksadı taşıyan bu tür hamleler, içi boş taktiklere dayanan son manevralar olmaktan öteye geçemezler."

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, CHP Büyükşehir Belediye başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ihale iddialarının tamamen gerçek dışı olduğunu açıkladı. Büyükşehir Belediyesi, 2004-2008 yılları arasında tüm işler için toplam 3 bin 564 adet ihale yapıldığını bildirerek, ihalelerin sadece 27'sinin Kamu İhale Kurumu (KİK) tarafından iptal edildiğini ifade etti.

Belediyeden yapılan açıklamada CHP'li adayın seçim propagandalarında ve televizyon programlarında sık sık belediye ihaleleriyle ilgili asılsız iddialar dile getirdiği hatırlatıldı. Açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun, "Kamu İhale Kurumu (KİK) İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kaç ihalesini iptal etti?" sorusuna karşılık 5 Şubat 2009 tarihinde verilen cevapların gazetelerde yayımlandığı hatırlatılarak, Kılıçdaroğlu'nun sorularının cevaplarını takip etmesi gerektiği, "Cevap alamıyorum." şeklindeki sözlerin gerçeği yansıtmadığı öne sürüldü.

Kılıçdaroğlu'nun 1 milyar TL'lik kamu zararı iddialarına da cevap veren Büyükşehir Belediyesi, "Devam eden Sayıştay sorgularının kamuoyuna şimdiden, peşin hükümle bir kamu zararı olarak yansıtılması ahlaki değildir. Denetleme sürecine müdahaledir. 17 bin dosya içinden bazı dosyaların sorguya değer görülmesi olağandır. Bir hususun sorulmuş olması, o hususun yanlış olduğunu göstermez." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*