Kılıçdaroğlu yine bombaladı

Kılıçdaroğlu yine bombaladı.7088
  • Giriş : 21.05.2009 / 21:56:00

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu metrobüslerle ilgili iddialarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kılıçdaroğlu “Bu ayıplı malların süratle Hollanda'daki firmaya iade edilmeli ve bu konuda yapılan tüm sözleşmeler kamuoyuna açıklanmalı” dedi. Kılıçdaroğlu “Kendi ülkesinde üretilen ve ihraç edilen otobüsler varken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi niçin ve hangi akılcı gerekçe ile yurt dışından dünyanın en pahalı otobüslerini alır?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu Meclis'te düzenlediği basın toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce satın alınan Phileas marka metrobüslerle ilgili iddialarda bulundu.

İstanbul'un trafik sorununu çözmek için tercihli yol yapıldığını, bu yollarda kullanılmak üzere de Hollanda'dan Phileas marka otobüslerin satın alındığını kaydeden Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesince teknoloji harikası olarak tanıtılan otobüslerin halka hizmet etmediğini söyledi.

Topbaş'ın, eleştiriler nedeniyle ilgili firmanın açıklama yapacağını söylediğini belirten Kılıçdaroğlu, otobüsleri satın alanın da şartnameyi hazırlayanın da İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğunu, ancak belediyenin kamuoyunun yanıt beklediği sorulara yanıt vermek için firma yetkililerinden medet umduğunu söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin suçluluğunun farkında olduğunu ve kamuoyunun önüne çıkmamaya özen gösterdiğini savunan Kılıçdaroğlu, firma yetkililerinin, "İstanbul trafiğindeki insan yoğunluğunun, bu araçların kaldırabileceği bir yoğunluk olmadığını" açıkladıklarını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, "teknoloji harikası" olarak tanıtılan araçların önemli bir kısmının İETT garajlarında onarım ve bakım için beklediğini" de öne sürdü. Kadir Topbaş'ın 23 Nisan'da "Metrobüs araçlarının tamamı gelecek aybaşında devreye girebilecek. Hiçbir problem olmayacak..." şeklinde açıklama yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, "Yani bu araçların tümü 1 Mayıs 2009'da seferde olacaktı. Bugün 21 Mayıs, değişen hiçbir şey yok. O zaman biz, bu araçlara İstanbullular olarak niçin 60 milyon Avro ödedik?" diye konuştu.

“ARAÇLAR GARAJLARDA TAMİR VE ONARIM İÇİN BEKLİYOR”

Metrobüslerle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı açıklamaların doğru olmadığını da kaydeden Kılıçdaroğlu, "Madem daha Hollanda'dayken üretim aşamasından gemiye yükleninceye kadar bu araçların testi yapıldıysa, Türkiye'de yapılanlar nedir? Niçin bu araçlar çalışmıyor? Çünkü gerçek ortadadır ve araçlar İETT'nin garajında tamir ve onarım beklemektedir" diye konuştu.

Belediye'nin internet sitesinde "Uluslararası piyasalarda ve yurt içinde yapılan araştırmalarda hatta en uygun aracın Phileaslar olacağı konusu tespit edilmiştir" şeklinde açıklama yer aldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, daha şartname hazırlanmadan satın alınacak otobüslerin marka ve firmasının belirlendiğini iddia etti. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"İşin garip tarafı aynı açıklamada İBB diyor ki 'İhale teknik şartnamesinde hiçbir şekilde araç tarifi, ismi, modeli veya herhangi bir markayı çağrıştıracak ifadelere yer verilmemiştir. Şartnamede tamamen teknik spesifikasyonları belirtilmiştir.' Hem hiçbir aracın tarifini yapmadık diyeceksiniz, hem de aynı açıklamada en uygun aracın Phileaslar olacağını söyleyeceksiniz. Açıkça söylemek gerekirse şartname Phileaslar'a göre hazırlanmış, yani adrese teslim ihale yapılmıştır. Bu adrese teslim ihaleyi de İBB açıkça resmi internet sitesinde itiraf etmiştir."

“RAPORUN GEREĞİ NİÇİN YERİNE GETİRİLMEDİ?”

Topbaş'ın, Phileas marka otobüslerin İstanbul için en uygun araçlar olduğunu söylediğini de hatırlatan Kılıçdaroğlu, İETT Genel Müdürlüğünün, İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Gerçek'e 2007 yılında hazırlattığı fizibilite raporunda, "Metrobüs projesi için değerlendirilen iki otobüs seçeneğinden Capacity otobüsünün finansal değerlendirme göstergeleri, Phileas otobüsüne göre önemli ölçüde daha iyidir" denildiğini söyledi. Haluk Gerçek'in, Phileas marka araçların uygun olmadığını açıkça saptamasına karşın, Kadir Topbaş'ın, 60 milyon Euro ödeyerek otobüsleri satın aldığını belirten Kılıçdaroğlu, "Bu rapor açıkça ortada iken niçin raporun gereği yapılmamıştır? Hangi güç bu raporun gereğinin yerine getirilmesini engellemiştir?" diye sordu.

“BU AYIPLI MALLAR SÜRATLE İADE EDİLMELİ”

Metrobüslerin satın alınmasıyla ilgili skandalların sadece bunlarla sınırlı olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Bugüne kadar depolarda bekletilen bu araçların bekletilme nedeni nedir? Bu konuda niçin İstanbullulara sağlıklı bilgi verilmiyor? İstanbul Makine Mühendisleri Odasına istenen bilgiler niçin verilmemektedir? Ayıplı bir mal niçin iade edilmiyor? 'Son teknoloji ürünü' diye metrobüs alacaksınız, bu teknoloji harikası otobüsler yolda kalacak, çekici ile depolara taşınacak, yani çalışmayan metrobüslerin bedelini İstanbullu ödeyecek. Niçin? İstanbulluya dünyanın en pahalı hurdasının sahibi olduğu anlatılmayacak mı? Unutulmamalıdır ki Türkiye Avrupa'nın en büyük otobüs üretim merkezidir. Türkiye dünyanın pek çok ülkesine otobüs ihraç eden bir ülkedir. Kendi ülkesinde üretilen ve ihraç edilen otobüsler varken, İBB, niçin ve hangi akılcı gerekçe ile yurt dışından dünyanın en pahalı otobüslerini alır? İBB, Hollanda'nın ekonomik krizini çözmeye memur edilmiş bir Belediye değildir. Milyonlarca gencin iş bulamadığı Türkiye'de kendi ürettiği körüklü otobüsleri almak yerine Hollanda'dan Türkiye koşullarına uymayan otobüsleri alarak milyonlarca Avro ödeyen bir belediyeden hesap sormayacak mıyız? Burada yapılacak ilk şey, bu ayıplı malların süratle Hollanda'daki firmaya iade edilmesi ve bu konuda yapılan tüm sözleşmelerin kamuoyuna açıklanmasıdır."

“İSTANBUL'DA BÖYLE BİR YOL VAR MI?”

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "metrobüslerin, doğrudan İBB tarafından mı, yoksa başka şirketler aracılığıyla mı alındığını" şeklindeki bir soruya İBB'nin yaptığı resmi açıklamada, "doğrudan ilgili firmadan alındığının" belirtildiğini kaydetti. Kılıçdaroğlu,. "O zaman, doğrudan ilgi firma Türkiye'ye ürün satıyorsa, Türkiye'de temsilci bulundurmasının anlamı ne? Türkiye'deki temsilciden şuana kadar hiçbir açıklama gelmedi. Niçin, Türkiye'deki temsilci devreye girmemiştir?" diye konuştu.

“Şoförler olmadan da bu otobüslerin yolda gideceği”nin söylendiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “İstanbul'da böyle bir yol var mı? İstanbul'da böyle bir yol varsa, niçin şoförler bu araçları kullanıyorlar. İstanbul'da böyle bir yol yoksa, bu kadar pahalı bir aracı, işsizliğin bu kadar yoğun yaşandığı bir ülkede niçin alınmasına karar verilir?" sorularını yöneltti."Türkiye'deki temsilcilik ile AK Parti arasında siyasi bağlantı var mı?" şeklindeki bir soruya da Kılıçdaroğlu, "O konuda Türkiye'deki temsilcinin devrede olmadığı söylendiği için birşey söyleyemiyorum" diye karşılık verdi.

Vatan

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*