Kılıçdaroğlu'na 'çarşaf' tepkisi!

Kılıçdaroğlu'na 'çarşaf' tepkisi!.12225
  • Giriş : 07.12.2008 / 06:30:00
  • Güncelleme : 06.12.2008 / 23:56:26

Kılıçdaroğlu ve İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'in çarşaf açılımını savunması, partililerin tepkisine sebep oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çarşaf açılımı CHP'nin başını ağrıtmaya devam ediyor. Aydın'ın Kuşadası ilçesinde düzenlenen "Yolsuzluk ve Siyaset" konulu konferansta CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'in çarşaf açılımını savunması, partililerin tepkisine sebep oldu. Bir partilinin, "CHP'liler bunu hazmedemiyor." sözü salondan alkışlarla desteklendi. Bazı partililer salonu terketmek isteyince Kılıçdaroğlu, soruları cevaplayamadan konferansı bitirmek zorunda kaldı.

CHP Grup Başkan Vekili Kılıçdaroğlu, partisinin Kuşadası ilçe örgütünün düzenlediği konferansta, AK Parti ve Deniz Feneri Derneği konularında görüşlerini açıkladı. Kılıçdaroğlu, türban açılımıyla ilgili yöneltilen yazılı bir soruyu ise İstanbul İl Başkanı Tekin'in cevaplamasını istedi. Bunun üzerine Tekin, "Yüzde 20'de kalsak daha mı iyiydi?" deyince emekli Türkçe öğretmeni olduğu öğrenilen Ahmet Kılıç ayağa kalkarak, "CHP'liler bunu hazmedemiyor. Yeni bir coşku ve atılımla halkın içine girerek çalışacaktık. Bir taraftan özeleştiri diyoruz. CHP'nin yöneticileri önce kendi özeleştirilerini yapsın. Halkın içine böyle girilmez." deyince alkışlandı. Bazı partililerin de salondan ayrılmak için ayağa kalkması üzerine Kılıçdaroğlu, "Biz sizin görüşlerinize, eleştirilerinize saygı gösteriyoruz." diyerek konferansı bitirdi.

Ardından CHP İstanbul İl Kadın Kolları yöneticileri de partililerle sözlü tartışmaya girdi. Tartışma, araya girenlerin ikazlarıyla sona erdi. Kılıçdaroğlu, konferans sonrasında basın mensuplarının, çarşaf açılımına tepkileri nasıl değerlendirdiği yönündeki sorusuna "Bunlar normal ve olağan şeyler. Vatandaşın eleştiri hakkına saygı duyuyoruz." şeklinde cevap verdi.

CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu, önümüzdeki çarşamba günü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le yapacağı açık oturumla ilgili olarak, "Ben kendi üslubumla karşılık vereceğim." dedi.
Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki Cumhuriyet Halkevi'nin açılışı Kılıçdaroğlu tarafından yapıldı. "Yolsuzluk ve Siyaset" konulu bir konferans için ilçeye gelen Kılıçdaroğlu, Vakit gazetesindeki kendisiyle ilgili haberi 'kuyruklu yalan' olarak niteledi. Kılıçdaroğlu, "Yalan ve iftiranın arkasına sığınıp Müslümanlık edebiyatı yapanların yüzüne tükürmek gerekir." şeklinde konuştu.

Kuşadası Cumhuriyet Halkevi'nin açılışından önce basın mensuplarının sorularını cevaplayan CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, Başkan Gökçek'le yapacakları açık oturumu yönetecek gazeteci Uğur Dündar'la uygar bir tartışma ortamı yakalayacaklarını umduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Gökçek orada da her zamanki üslubuyla konuşsa da ben kendi üslubumla cevap vereceğim. Oturumu yönetecek olan deneyimli bir gazeteci, umarım düzeyli bir tartışma ortamı yakalarız." dedi. Gökçek'in mal varlığıyla ilgili bir soruya ise "Gökçek herhalde bu toplantıda mal varlığını açıklayacaktır." şeklinde cevap verdi.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin yerel seçim aday adaylarıyla ilgili olarak da şunları söyledi: "Kamuoyunda çizdiği dürüst kimliği, yolsuzluğa karışmamış olması ve çeşitli konuşmalarda dile getirdiğim kriterler, CHP'nin aday adayları için de geçerlidir. Adaylar, sağlıklı bir şekilde belirlenecektir. Seçici kurulda değilim; ancak genel merkezimiz, toplumun vicdani ve ahlâki değerlerini gözönüne alacaktır. Ben bir adayı desteklemeye değil, Cumhuriyet Halkevi'ni açmaya ve bir konferansa geldim."

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ise, "12 Eylül darbesiyle öğretmen evleri, halk evleri ve güçlü sendikalar elimizden alındı. Onları tekrar alacağız. Cumhuriyet halk evleri. bunun ilk adımıdır." dedi.

AK Parti'den istifa eden Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan'a da seslenen Tekin şunları kaydetti: "AKP iktidarı döneminde, 1980'in faşist generallerinden daha fazla baskı var. Gazetecilere kadar indi bu baskılar. Hortumları keseceğiz diye geldiler, bütün hortumları AKP genel merkezine bağladılar. Şimdiye kadar iki hortum kesildi. Sıra, bakanların hortumlarını kesmede. Kuşadası Belediye Başkanı, yürekli ve namuslu bir insansa Ofer-Kutman'ın Kuşadası Limanı'yla ilgili olarak Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'la yaptıkları konuşmayı açıklar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*