Kılıçdaroğlu'ndan ilginç açıklamalar

Kılıçdaroğlu'ndan ilginç açıklamalar.10064
  • Giriş : 26.11.2008 / 14:20:00
  • Güncelleme : 26.11.2008 / 14:02:37

Kılıçdaroğlu: 'Yolsuzluk dosyalarını açmaya devam edeceğim. Sıra Melih Gökçek'e de gelecek" dedi.'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, yolsuzlukların üstüne gitmeye devam edeceğini belirterek, 'Yolsuzluk dosyalarını açmaya devam edeceğim. Yozgat Belediyesi'ndeki yolsuzlukları açıkladım. Sırayla nerde yolsuzluk varsa hepsini açıklayacağız. Yozgat'a güya binlerce çiçek ekilmiş, ortada çiçek yok. Soruyoruz 'nerede bu çiçekler?' diye, bana verdiği cevap şu: 'Yozgat'ta çok yeşil alan var'. Ben yeşil alanı sormuyorum, binlerce menekşeyi soruyorum. Yozgat'ta CHP milletvekili yok, ama Yozgatlıların haklarını savunacak CHP'li milletvekilleri var. Sırayla yolsuzlukları ortaya dökeceğiz. Sıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e de gelecek" dedi.

Edirne'nin düşman işgalinden kurtuluşu ile Saraçlar Caddesi'nin açılışına katılan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra Edirne Belediye Başkanı CHP'li Hamdi Sedefçi'yi makamında ziyaret etti. Daha sonra Kılıçdaroğlu 2'nci Beyazit Külliyesi, Edirne Saray kalıntıları, Sarayiçi Er Meydanı ve geçtiğimiz ay CHP Genel Başkanı Deniz Baykal taafından açılan Barış Göleti'ni gezdi. Burada Başkan Sedefçi'den bilgiler alan Kılıçtaroğlu, son olarak sanayi sitesindeki düğün salonunda partisince düzenlenen, 'Yolsuzluklar' konulu konferana katıldı. Burada alkışlarla karşılanan Kılıçtaroğlu, sözleriyle hükümete yüklendi.

'İKTİDARA GELİRSEK, KÖMÜR DAĞITMAYACAĞIZ'

İktidara geldiklerinde makarna, kömür dağıtmayacaklarını, ancak yoksulluğu aile sigortası uygulamasıyla önleyeceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Toplumda olan yolsuzlukların önüne, toplumsal bir hareketle geçilebiliriz. Yolsuzlukların önüne ahlaki değerlerin yükseltilmesiyle geçebiliriz. Toplumdaki yolsuzlukların önüne 1 kişiyle 5 kişiyle 15 kişiyle geçilmez. Toplumda ahlak değerleri yüceltilerek, yolsuzlukları kesebiliriz. Ne zaman hırsızlık yapanları iktidara getirmezsek, o zaman yolsuzlukların önüne geçebiliriz. Toplumda, ahlak değerlerini yüceltmek için bildiğimiz doğruları her yerde söylemeliyiz. Erkekler pişti oynarken, kadınlar günlerinde, 'bu ülkede yolsuzluklara karşı çıkalım' demeli. O zaman siyasette ahlakı egemen kılarız. Japonya'da bir belediye başkanı 2 gün sular kesildi diye istifa etti. Budur işte siyasi ahlak" dedi.

'MALİYE BAKANI UNAKITAN NAYLON FATURACIDIR'

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın naylon fatura düzenleme olayının olduğunu iddia eden CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Naylon fatura diye bir hadise var, kısaca sahte fatura. Biliyorsunuz, ben hesap uzmanıyım. Şimdi size soruyorum, hangi ülkede sahte fatura düzenleyen bir adam Maliye Bakanı olabilir? Cevabını siz verin? Kemal Unakıtan benim hemşehrim değil, sizin hemşehriniz. Edirneliler, naylon faturacıları kabul etmedikleri için Unakıtan Eskişehir'e kaçtı. Bir Maliye Bakanı naylon fatura kullanma olayında dokunulmazlık zırhının arkasına sığınırsa, o Maliye Bakanı'nın 2 eli de sizin cebinizdedir. Unakıtan, aldığı o arsasının vergisini bile ödemedi. İzmir'in Foça İlçesi'nde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan 2002 yılında bir arsa aldı. Bir gelişme oldu ve 18 ay sonra sayın Unakıtan 15 milyar 600 milyona aldığı arsayı 1 trilyon 260 milyara sattı. Nasıl olur? Anlamadık, belki arsada altın bulmuştur. Orasını geçelim, ama geçemeyeceğimiz bir yer var. Unakıtan bu arsanın kurumlar vergisini ödemedi. Siyasi ahlak bu değildir. Çağdaş ülkelerde böyle bir durum olsa, bırakın o kişinin bakan olmasını, milletvekili dahi olamaz."

'AİLE SİGORTASI ŞART'

CHP'nin iktidara gelmesiyle yoksulluğun önüne aile sigortası uygulamasıyla ile geçileceğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:"Biz makarna, kömür dağıtmayacağız. Biz, aile sigortası uygulamasına geçeceğiz. Aile adına belli bir para yatırılacak, ailenin kadını gidecek o parayı çekecek. Kadını da bir anlamda güçlü kılmış oluyoruz. Değişkenler hesaplanarak ailelere farklı paralar yatırılacak, bunları da sosyal hizmet uzmanları belirleyecek. Bu sistem yoksulun onurlu yaşaması için gerekli bir sistemdir. Bu ülkede aç insanlar varsa bu hepimizin ayıbı. Yoksulu sömürü aracı olmaktan kurtaracağız."

SENDİKACILARA TEPKİ

Emeklilik yaşlarının değiştiği kanuna sendikaların fazla tepki göstermediğini ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu, "Ecevit Hükümeti döneminde hükümet emeklilik yaşlarını yukarı çekince Kızılay Meydanı'na 100 bin kişi çıkmış, haykırmıştı. İktidar değişti, IMF'den talimat geldi. AKP de daha yukarı çekti, ancak bu sefer Kızılay Meydanı'nda 100 bin kişi toplanmadı. Sendika ağaları, işçinin paralarıyla altlarına Mercedes çekiyor, yakında onların dosyalarını da çıkaracağız. İktidara gelince, sessiz kalan sendika ağalarının emeklilik yaşını da 95'e çıkaracağız" dedi.Türkiye'de terörün önemli bir sorun olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, "PKK terörü ülkede önemli bir sorun. Ancak bir sorun daha var Dışişleri Bakanı Ali Babacan Dubai'de bir anlaşmaya imza attı. Neydi o anlaşma, Amerika'nın 'eğer bu anlaşmaya imza atarsan sana kredi veririm' dediği anlaşmanın maddelerinin içinde 'Irak'a girmeme' maddesi vardı. Türkiye Cumhuriyeti, tarihindeilk kez bir ekonomik anlaşmanın içine siyasi koşul konmuştur. AKP hükümeti, parlamento iradesine 'ipotek' koymuştur" dedi.

'YENİ YOLSUZLUK DOSYALARI DA AÇILACAK'

Yolsuzluk dosyalarını açmaya devam edeceğini belirten CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, "Yozgat Belediyesi'ndeki yolsuzlukları açıkladım. Sırayla nerde yolsuzluk varsa hepsini açıklayacağız. Yozgat'a güya binlerce çiçek ekilmiş, ortada çiçek yok. Soruyoruz 'nerede bu çiçekler' diye, bana verdiği cevap şu: 'Yozgat'ta çok yeşil alan var.' Ben yeşil alanı sormuyorum, binlerce menekşeyi soruyorum. Yozgat'ta CHP milletvekili yok, ama Yozgatlıların haklarını savunacak CHP'li milletvekilleri var. Sırayla yolsuzlukları ortaya dökeceğiz. Sıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e de gelecek" dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, konferansın ardından Edirne'den ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*