Kılıçdaroğlu'nu hiç böyle görmediniz

Kılıçdaroğlu'nu hiç böyle görmediniz.19368
  • Giriş : 26.05.2009 / 04:15:00
  • Güncelleme : 25.05.2009 / 23:10:16

Şanlıurfa'da, Balıklıgöl'ü ziyaret edip, başına poşu bağlayıp, sıra gecesine katılan Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ı eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, son günlerde tartışma konusu haline dönen mayınlı arazilerle yasa tasarısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın parlamentoya yönelik şikayette bulunmasını eleştirdi. Şanlıurfa'da, kutsal olduğuna inanılan Balıklıgöl'ü ziyaret edip, başına poşu bağlayıp, sıra gecesine katılan Kılıçdaroğlu, "Başbakan Düzce'de, parlamentoda 7 maddelik yasa tasarısının geçmediğini söyleyerek şikayette bulunuyor. Başbakan'a önce demokrasinin ne olduğunu öğretmemiz gerekiyor" dedi.
Adıyaman merkeze bağlı Yedioluk köyünde 3'üncü Apaziz etkinliklerine katılan Kemal Kılıçdaroğlu, dönüşte Şanlıurfa'yı ziyaret etti. CHP Ankara Milletvekilleri Hakkı Suha Olcay ve Tekin Bingöl ile birlikte kutsal olduğuna inanılan Balıklıgöl'ü dolaşan Kılıçdaroğlu, Halil İbrahim Sofrası'nda kebap yedi. Yemeğin ardından başına poşu bağlayıp sıra gecesine katılan Kılıçdaroğlu, Urfa türküleri eşliğinde yoğrulan acılı çiğköfte yiyip stres att.'BAŞBAKAN BİZİ DİNLEMİYOR'

Son günlerin tartışma konusu olan Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesi konusunda Başbakan Erdoğan'ın ana muhalefet partisi CHP'yi dinlemediğini ve eleştirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Eğer bir yasa parlamentoda muhalefetin direnişine karşı geçmiyorsa muhalefetin bir bildiği vardır. Hangi gerekçelerle itiraz ediliyorsan önce onu öğren. Biz 'mayınlı arazi mayından arındırılmasın' demiyoruz. Mayından arındırılsın bu konuda hiç bir parlamenterin aksi görüşü bulunmuyor. Bizim isteğimiz temizlenecek mayınlı arazilerin topraksız köylülere verilmesi yönünde. 45 yıllığına başka bir kuruluşa yap işlet devret modeliyle verilmesinin doğru olmadığını, üstelik bunun ihale yasasına aykırı olduğunu söylüyoruz. Bütün bunları parlamentoda dile getirdik ama Sayın Başbakan'ın bizi dinlemeye niyeti yok. Başbakan yanlış yapıyor. Sayın Başbakan önce demokrasiyi öğrensin. Muhalefetin görevi doğruları söylemektir ve biz doğruları söylüyoruz. Üstelik bu konuda Nato'nun bir kuruluşu var, tüm dünyada bu işi yapıyor, Türkiye'de de yapar. Mayınlar temizlenir, topraksız köylülere verilir."

KÜRT AÇILIMINDA ÖNCE FIRSATLAR AÇIKLANSIN

Son günlerde sıkça dile getirilen 'Kürt Açılımı' konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, açılımı dile getirip bunu fırsat olarak değerlendirenlerin, öncelikle fırsat olarak niteledikleri konuları açıklaması gerektiğini vurguladı. Bölgede yaşanan terörün bitmesini isteyen partilerden birisinin CHP olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Doğu ve Güneydoğu bölgesine hizmetin gelmesi gerekiyor. Bunların başında eğitim, sağlık gibi pek çok alanda kamu hizmetlerinin gelmesini arzu eden bir partiyiz. Terörün sonlandırılmasını elbette Türkiye'de herkes ister. Türkiye terörden 30 yıldır kaybetti. Pek çok kaynak bu alanda kullanıldı. Burada sorun terörü nasıl bitirileceği yönünde. Cumhurbaşkanı ve bazı hükümet kanadındaki yetkililer, 'elimizde ciddi fırsatlar var, bu fırsatları kaçırmayalım' diyorlar. Biz ana muhalefet olarak şunu söylüyoruz. Terörün bitmesi konusunda bize ne görev düşüyorsa varız, ama bu fırsatlar nelerdir, bunları bir açıklayın. Fırsatları biz de, kamuoyu da bilsin. Eğer bu fırsatlar bizim de kabul edeceğimiz fırsatlar ise bunları değerlendirelim, bu sorunu giderelim."

Yaklaşık 2 saat Şanlıurfa'da kalan Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki milletvekilleri daha sonra Ankara'ya gitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*