Kılıçdaroğlu'nun Kurultay konuşması

Kılıçdaroğlu'nun Kurultay konuşması .7088
  • Giriş : 22.05.2010 / 15:07:00
  • Güncelleme : 22.09.2016 / 10:40:01

CHP'nin 33. Olağan Kurultayı ile ilgili dakika dakika tüm gelişmeler...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


14:40 - Kılıçdaroğlu konuşma yapıyor

Genel başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu konuşma yapıyor.

14:18 - Kılıçdaroğlu, Rahşan Ecevit'i salonda oturduğu yerde ziyaret etti

CHP genel başkan adayı Kemel Kılıçdaroğlu, Rahşan Ecevit'i salonda oturduğu yerde ziyaret etti.

Kurultay salonunda Rahşan Ecevit'in oturduğu yere giden Kılıçdaroğlu, bir süre kendisi ile sohbet etti. Kılıçdaroğlu, Rahşan Ecevit'in desteğini önemsediğini belirterek, kendisine teşekkür etti.

14:10 - Delegeler imzalarını ibra ediyor

CHP 33. Olağan Kurultayı çalışmalarını sürdürüyor. Kemal Kılıçdaroğlu'nu genel başkanlığa aday gösteren delegeler tüzük gereği divan önünde imzalarını ibra ediyor. Bu işlemin tamamlanmasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşma yapması bekleniyor.

Bu arada Genel Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu da eşinin adaylığının açıklanmasının ardından salona gelerek, delegelerin arasında oturdu. Selvi Kılıçdaroğlu'na basın mensupları yoğun ilgi gösterdi.

Salonda sık sık Kemal Kılıçdaroğlu için bestelenen ve sanatçı Onur Akın'ın seslendirdiği ''Geliyor Kılıçdaroğlu, hem temiz hem dürüst bir insanoğlu'' sözlerinin yer aldığı şarkı çalındı.

Kılıçdaroğlu, fotoğrafının bulunduğu tişörtleri imzaladı ve partililerle fotoğraf çektirdi. Kurultaya gelen Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç de salona girişinde partililerce alkışlandı.

CHP 33. Olağan Kurultayı'nda salonda aşırı sıcak ve kalabalık nedeniyle zaman zaman fenalaşanlar oldu. Sağlık ekiplerinin kalabalık nedeniyle fenalaşan kişilere ulaşmasında güçlük yaşandı. Bu durum divan başkanı Kemal Anadol'un tepkisine neden oldu. Anadol sık sık anons yaparak, hastanın bulunduğu bölümün boşaltılmasını istedi.

Anadol, basın mensuplarına da uyarı anonsu yaparak, Genel Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Önder Sav'ın bulunduğu bölümden ayrılmalarını istedi. Kılıçdaroğlu ve Sav'un önünde bir kamera duvarı oluştuğunu söyleyen Anadolu, kurultayın sağlıklı çalışması için basın mensuplarının da duyarlı olması gerektiğini kaydetti.

Kurultayı çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu da izliyor. Kurultay sürecinde gazeteciler Kılıçdaroğlu'na sık sık sorular yönelttiler.

Kemal Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine ''İktidar kokusu geliyor. İktidar için müthiş bir heyecan var. Çünkü AKP'nin yaptıklarından halk artık bıktı. Halk için uğraşacağız, kendimiz için değil. Verdiğimiz mesajlarla halka güven vermek istiyoruz. Onlarla beraber olacağız ve yolumuza devam edeceğiz. Bu heyecan Türkiye sathına yayılacak. Hedefimiz bunu yaymak'' dedi.

13:24 - Yeni tüzüğün yürürlük tarihi ertelendi

CHP 33. Olağan Kurultayı'nda oylanarak yürürlüğe girmesi beklenen ve partinin mevcut yönetim yapılanmasının değiştirilmesini öngören yeni tüzüğün yürürlük tarihi ertelendi. Böylece mevcut yönetim yapılanması aynen devam devam edecek.

2008'deki 14. Olağanüstü Kurultay'da kabul edilen ancak yürürlüğe girmesi için bu kurultayda oylanması gereken yeni tüzüğün yürürlük tarihine ilişkin madde il başkanlarının verdiği önerge ile kaldırıldı.

Yürürlüğü ertelenen yeni tüzük Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) yeniden yapılandırılması, MYK'da genel başkan ve genel sekreterin yanı sıra görev alanları belirlenen 13 genel başkan yardımcısının görev yapmasını öngörüyordu. Yeni tüzükle, genel başkan yardımcılarının görev alanları, ''Örgütlenme ve örgüt yönetimleri'', ''Seçim ve hukuk işleri'', ''Partinin tanıtımı, basın ve propagandası'', ''Yerel yönetimler'', ''Meslek kuruluşları, sendikalar ve diğer sivil toplum kuruluşları'', ''Dış ilişkiler ve yurtdışı örgütlenme'', ''Kadın örgütlenmesi ve kadın kolları'', ''Gençlik örgütlenmesi ve gençlik kolları'', ''Ekonomik ve mali politika'', ''halkla ilişkiler, AR-GE'', ''Bilim yönetim ve kültür platformu'', ''Parti içi eğitim'', ''İdari ve mali işler'' şeklinde düzenleniyordu.

Tüzük değişikliğine göre, MYK üyeleri Parti Meclisi içinden genel başkan tarafından belirleniyordu. Değişilikle, genel sekreter yardımcılıkları ve genel saymanlık kaldırılırken, bu görevlerin genel başkan yardımcılarına verilmesi öngörülüyor, Genel Sekreterin görevleri de yeniden düzenleniyordu.

Değişiklik, genel sekreterin, bütün yargı mercilerinde özel ve resmi daire, kurum ve kuruluşlarda, gerçek kişiler, özel ve resmi tüzel kişilerle olan ilişkilerde genel başkan adına bizzat veya vekille partiyi temsil etmesini öngörüyordu. Buna göre, resmi kurumlarda partinin temsil edilmesi, yazışmalar, hukuk işleri ve örgütten sorumlu olurken, genel evrak kaydının tutulması, partinin yazışma ve haberleşme işlerinin yürütülmesi, partinin bütün resmi ve parti içi yazışmalarının gözetim ve denetimi de genel sekreterin görev alanı içine alınıyordu.

13:17 - Baykal'ın memleketinde kurultay sessizliği

CHP'nin Ankara'da yaşanan kurultay heyecanı bu defa Deniz Baykal'ın memleketi Antalya'ya yansımadı. Kurultay için Ankara'ya giden partililerden sonra il binasında tek görevli dışında kimse bulunmuyor.

CHP kurultayında yaşanan heyecandan Deniz Baykal'ın memleketi Antalya'da eser yok. Bir süredir tadilatta olan CHP'nin il binasında bir tane görevli dışında tek partiliye rastlamak mümkün değil. Kurultay coşkusunu yaşamak isteyen CHP'liler 20 otobüsle Ankara'ya gidince parti binası bomboş kaldı. Önceleri sürekli açık olan ve partililerin CHP'yle ilgili gelişmeleri izlediği televizyon da kapalı durumda.

12:44 - Kılıçdaroğlu: Kurultaydan sonra meydanlara koşacağız

CHP Genel Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultaydan hemen sonra ''meydanlara koşacağını'' söyledi.

Kılıçdaroğlu, CHP 33. Olağan Kurultayı'nda soruları yanıtlarken, CHP'nin iktidar olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Bu işin doğusu batısı, kuzeyi, güneyi yok. Her yere gideceğiz, bütün insanlarımızı kucaklayacağız. Doğudaki sorun ile batıdaki sorun arasında bir fark yok. Yeter ki biz kararlılıkla yolumuza devam edelim'' dedi.

Kurultayın coşkulu geçtiğini belirten Kılıçdaroğılu, ''İktidara koşuyoruz. Meydanlarda da böyle olacak'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Kurultaydan hemen sonra ''meydanlara koşacaklarını'' ifade etti.

Kurultaya kravatsız katıldığının anımsatılması üzerine, ''Böyle kendimi halka daha yakın hissediyorum. Burada resmi bir görev yok. Halkla kucaklaşacağız'' diye konuştu.

2002'den beri kurultaylara katıldığını, halkın teveccühünün kendisini bugünkü noktaya taşıdığını belirten Kılıçdaroğlu, Rahşan Ecevit'in kurultaya katılmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. Kılıçdaroğlu, ''Halkın beklentilerine uygun bir tablo ortaya çıkaracağız. Ben de mutlu olacağım, halkımız da mutlu olacak'' dedi.

Hükümet çalışmalarına eleştiri getirmekten çok, kendi çözümlerini halka anlatacaklarını bildiren Kıçıldaroğlu, ''Temel hedefimiz bu'' diye konuştu.

12:31 - Muharrem İnce: CHP Genel Başkanı değil, ülkeye başbakan seçiyoruz

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CHP Kurultayı ile partiye genel başkan değil Türkiye Cumhuriyeti'ne başbakan seçtiklerini iddia etti. Kurultay'da hararetli bir konuşma yapan İnce, "Bu kurultay bir umuttur, bir dirençtir. Aydınlığa giden yoldur. Sosyal güvenlik sisteminin yeniden tanzimi, hukukun üstünlüğüne giden yoldur." dedi.

Konuşmasını büyük ölçüde salonda asılı olan sloganlarla süsleyen Muharrem İnce şunları söyledi: "Yarışın değil, barışın eşiğindeyiz. Halkın yanında olacağız, çalmayacağız çaldırmayacağız. Ne kuraklık ne jandarma korkusu ne de terör olmayacak. Ambarlar ekinlerle dolacak. Analar ağlamayacak. Kimsenin telefonları dinlenmeyecek. İşçiler dövülmeyecek. Hesap veren bir devlet olacak. Bu ülkenin eğilmeyen başı, susmayan diliyiz. Elazığ'da kerpiç ev, Zonguldak'ta maden faciası bu milletin kaderi olmayacak."

Herkese partisini bırakıp CHP'ye gelme çağrısında bulunan İnce, "CHP'yi iktidar edin. Sakın haaa! Ben bir kişiyim demeyin. Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir yiğidi bir yiğit bir ülkeyi kurtarır. Biz CHP Genel Başkanı değil Türkiye Cumhuriyeti'ne başbakan seçiyoruz." şekilde konuştu. "Buna var mısınız?" diye soran İnce salondan "Evet, varız." cevabı alınca konuşmasını "Tepeden tırnağa cesaret, her şey Türkiye'den ibaret." sözüyle bitirdi.

12:20 - Kılıçdaroğlu tek aday

CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, bin 200 delegenin imzasıyla CHP Genel Başkanlığına aday gösterildi.

Kılıçdaroğlu, kayıtlı bin 250 delegeden bin 200'ünün imzasıyla CHP Genel Başkanlığına aday gösterildi. Kılıçdaroğlu'nun seçimi kazanması halinde CHP'nin 7. CHP Genel Başkanı seçilmiş olacak.

CHP Tüzüğüne göre, genel başkan adaylığı için delegelerin yüzde 20'sinin imzası gerekiyor. CHP Kurultayı bugünkü çalışmalarını, Genel Başkanlık seçimiyle tamamlayacak.

Kurultayda yarın, 80 kişilik Parti Meclisi (PM) ve 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerini belirleyecek.

12:05 - Selvi: CHP kimsenin diktasına giremez

Kurultayda konuşan CHP Genel Başkanvekili Cevdet Selvi, kurultayın emperyalizme karşı mücadelenin başlangıcı olması dileğinde bulundu. Konuşmasında iktidara yüklenen Selvi, bu dönemde insanlara korku salındığı, yandaş medyanın yanı sıra kendi derin devlet ve yargısının oluşturulduğunu iddia etti.

Selvi, "Sendikalara baskı uygulandı. İşlerinden edildi insanlar. Evinden bile çıkamaz hale geldi. Dış politikada 'ver kurtul' anlayışı ile hareket edildi. Toplum ayrıştırmaya gitti. Sözde açılım adı altında insanlar kandırıldı. Bu kurultayda soruları masaya yatırıp ülkenin içine sokulduğu tehlikeli gidişten nasıl kurtulacak bunu ortaya koyacağız. Bu kurultay hem Türkiye hem bölge için çok önemli. Türkiye'yi bölmeye çalışan dikta heveslileri boşuna sevinmesin. CHP bu kurultay ile Türkiye'nin sahipsiz olmadığını ortaya koyacak. CHP bugüne kadar bir çok zorluğu ve tehlikeyi aşmış bir partidir." şeklinde konuştu.

12:01 - Türker: Kılıçdaroğlu inşallah CHP'yi toparlar

DSP Genel Başkanı Masum Türker, CHP 33. Olağan Kurultayı'nda genel başkan adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili ''Kılıçdaroğlu inşallah CHP'yi toparlar'' dedi.

Eskişehir Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası'nın Eskişehir Kültür Merkezi'ndeki Genel Kurulu'na katılan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türker, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın başına gelenlerden dolayı büyük üzüntü yaşadıklarını belirterek, geçmiş olsun dileklerini ilettiğini kaydetti.

CHP'nin 33. Olağan Kurultayı'nda genel başkan adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu'na başarılar dileyen Türker, şöyle konuştu: ''Kılıçdaroğlu, inşallah CHP'yi toparlar. Bülent Ecevit'in partisi DSP'dir. Rahşan Hanım, DSP'den ayrılarak kendi partisini kurdu. Genel Başkan bulamayan Rahşan Hanım, partinin genel başkanı oldu. Rahşan Hanım, kendi partisindekileri CHP'ye çağırdı. Bizim partimizde Ecevitçiler DSP'de kaldı, Rahşancılar ayrıldı. Sayın Bülent Ecevit, Türkiye'nin DSP'ye ihtiyacı olduğunu ve DSP'nin sonsuza kadar yaşaması gerektiğini savunurdu.''

Türker, ''Kılıçdaroğlu'nun solu toparlayacağı değerlendirmelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?''sorusu üzerine, ''Kılıçdaroğlu, önce CHP'yi toparlasın'' dedi.

Bir gazetecinin Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in DSP'den CHP'ye geçeceği yönündeki söylentileri hatırlatması üzerine Türker, ''Büyükerşen, DSP'nin Büyükşehir Belediye Başkanı'dır. Büyükerşen, Eskişehir'in ve partimizin vizyonuna büyük katkısı olan bir belediye başkanıdır. Büyükerşen, DSP'lidir. Başkasının sahip olduğu varlıklara göz dikenlere halk arasında ne denir, bunu herkes biliyor. Sayın Büyükerşen, DSP'nin en önemli varlıklarından birisidir. Bugün, Sayın Büyükerşen ile görüşeceğim'' diye konuştu.

11:47 - Genel başkan adaylığı için başvurular başladı

CHP Genel Başkan adaylığı ve yönetim organları adaylıkları için başvurular başladı.

CHP 33. Olağan Kurultayı Divan Başkanı, Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Genel Başkan adaylığı için saat 12.15, Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelikleri adaylığı için ise saat 15.00'e kadar başvuruların yapılacağını duyurdu. Kurultayda, konuşmaların 10'ar dakikayla sınırlandırılması da kararlaştırıldı.

11:43 - Anadol: Tek yol CHP iktidarıdır

CHP 33. Olağan Kurultayında Divan Başkanlığına seçilen İzmir Milletvekili Kemal Anadol, ''Türkiye'nin esenliğe çıkmasının tek yolunun, CHP iktidarı olduğunu'' savundu.

Anadol, konuşmasına, kurultayın onur konuğunun Rahşan Ecevit olduğunu söyleyerek başladı. Zonguldak'ta hayatını kaybeden maden işçilerini rahmetle andıklarını ifade eden Anadol, iş kazalarının takipçisi olacaklarını kaydetti. Anadol, kurultayın, Türkiye, demokrasi ve gelecek için parlak bir sayfa açmasını temenni etti.

CHP'nin, dünyanın en eski partilerinden biri olduğunu dile getiren Anadol, Atatürk 19 Mayıs'ta Samsun'a çıktığında ülkenin içinde bulunduğu durumu anlattı. Anadol, CHP'nin, Atatürk'ün önderliğinde, saltanat ve hilafeti kaldırarak milli iradeye dayanan cumhuriyeti kuran bir parti olduğunu anlattı.

CHP'nin, ülkenin ve milletin, kötü yazgısını tersine çeviren ve mucizeler yaratan bir parti olduğunu ifade eden Anadol, CHP'nin, bugünkü AB uyum yasalarını 80 yıl önceden gerçekleştirdiğini söyledi. Anadol, ''Bu devrimler olmasa, yazıları soldan sağa değil, sağdan sola okuyacaktık. Takvimiz, kıyafetlerimiz, kanunlarımız başka olacaktı. Ülkenin dört bir yanını demir ağlarla öremeyecektik, kadınlarımıza Avrupa'dan önce seçme ve seçilme hakkı veremeyecektik, kadın hakim, kadın vekil göremeyecektik'' diye konuştu.

Kemal Anadol, CHP'nin, 27 yıllık tek parti iktidarından sonra, kendi iradesiyle, ülkeye çok partili demokratik yaşamı getirdiğini, 14 Mayıs 1950'da seçmenin önüne sandığı koyarak, iktidarı muhalefete devrettiğini anımsattı.

11:31 - Kılıçdaroğlu: Halk kendi sorunlarına kilitlenen bir lidere susamıştı

CHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, halkın kendi sorunlarına kilitlenen bir siyasi lidere susadığını belirterek, ''Biz de buna tercüman olacağız'' dedi.

CHP 33. Olağan Kurultayı, çalışmalarını sürdürüyor. Delegeler arasında oturan Kılıçdaroğlu, gazetecilerin soruları üzerine, halkın kendi siyasi sorunlarına kilitlenen bir siyasi lidere susadığını, kurultay salonunundaki coşkunun bunun ifadesi olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Biz de onlara tercüman alacağız'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun yanında oturan CHP Genel Sekreteri Önder Sav ise uzun süredir böyle coşkulu bir kurultay görmediğini ifade etti. Sav, ''Kısa süre önce CHP'lileri umutsuzluğa iten günlerin geride kaldığını görüyorum. CHP ailesinin bir bütün olarak bu salonda bütünleştiğini görüyorum. İnanıyorum ki CHP'lilerin bu birlikteliği, bu kararlılığı ve bu coşkusu çok kısa süre sonra CHP'yi iktidar koltuğuna oturtacaktır'' dedi.

Aile içinde tartışmalar olabileceğini kaydeden Sav, ''Bunları geride bıraktık. Ümit ediyorum ki bunlar birer tatlı anı olarak kalacaktır'' diye konuştu.

11:00 - Divan Başkanlığına Kemal Anadol seçildi

CHP 33. Olağan Kurultayında, Divan Başkanlığına Grup Başkanvekili Kemal Anadol seçildi. Anadol, CHP il başkanlarının ortak önergesi doğrultusunda, oybirliğiyle Divan Başkanlığına getirildi.

10:55 - Kurultay çalışmalarına başladı

CHP 33. Olağan Kurultayı, çalışmalarına başladı. CHP Genel Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun salona girmesi ve delegeler arasında yerini almasının ardından, kürsüye Genel Başkan Vekili Cevdet Selvi çıktı. Selvi, kurultay çalışmalarını başlattı.

10:40 - Kılıçdaroğlu kurultay salonunda

CHP Genel Başkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Kurultay'ın yapıldığı salona geldi. Kılıçdaroğlu, CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile birlikte 10. Yıl Marşı eşliğinde salona girdi. Girişte yoğun ilgi nedeniyle izdiham yaşandı. Kılıçdaroğlu ve Sav için 'Önder'imiz Kemal hedef iktidar' anonsu yapıldı.

10:14 - Rahşan Ecevit, CHP kurultayında

Demokratik Sol Halk Partisi (DSHP) Genel Başkanı Rahşan Ecevit, CHP Kurultayı'na katıldı. Ecevit girişte yaptığı açıklamada Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığını desteklediklerini açıkladı.

Deniz Baykal'a karşı bir dönem genel başkanlık yarışına giren eski CHP Milletvekili Haluk Koç ise Kemal Kılıçdaroğlu'na ''Ecevit'' benzetmesi yaptı. Koç, ''Kemal Kılıçdaroğlu, merhum Ecevit gibi iktidara gelecektir. Kendisini destekliyoruz.'' diye konuştu. Baykal'ın ayrılışına büyük tepki gösteren CHP Milletvekili ve PM üyesi Savcı Sayın ise ''Benim düşüncem daha öncede neyse odur. Baykal'ın olmadığı yerde Kılıçdaroğlu demişimdir.'' diye konuştu.

10:00 - Partililer salonu doldurdu

CHP'nin 33. Olağan Kurultayı için delegeler ve partililer sabahın erken saatlerinden itibaren Atatürk Spor Salonu'nu doldurdu.

Kurultay salonuna gelen delegeler ve partililer, güvenlik kontrolünden geçerek içeri alındı. Salonda tribünler delegeler ve protokol için ayrılırken, salon zemininde ise gazetecilerin çalışması için düzenleme yapıldı.

Salonda konuşmaların yapılacağı sahnenin üst bölümüne Atatürk ve eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın büyük boy posterleri asıldı. Posterlerin altına ve sahnenin iki yanına ise dev ekranlar kuruldu. Ekranlarda, halk ozanı Aşık Mahsuni Şerif'in türküleri eşliğinde Anadolu'dan görüntüler yansıtıldı.

Atatürk ve Deniz Baykal'ın posterlerinin tam karşısına Genel Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun büyük boy iki posteri asılırken, Kılıçdaroğlu posterlerinin yanında ise ''CHP Türkiye'nin zaptedilmeyen kalesidir'' yazısı dikkati çekti.

Tribünlerin üst bölümlerine de ''Bir ülkede namuslular en az namussuzlar kadar cesur olmak zorudadırlar-İsmet İnönü'', ''Önder'imiz Kemal, hedefimiz iktidar'', ''Bu kurultaydan başbakan çıkacak'', ''Kılıçdaroğlu dar etmeye geliyor'', ''Baykal, Kılıçdaroğlu kardeş, komplocular kalleş'' ve '' Sakin güç, çelik yumruk arkandayız'' yazılı pankartlar asıldı. Salonda lazer ve ışık gösterisi de yapılıyor.

Salonda bulunanlar ellerinde CHP bayrakları ve Genel Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun resimleriyle çalan müziklere eşlik ediyorlar.

Kurultaya gazetecilerde yoğun ilgi gösteriyor. Akredite olan 860 gazeteci kendileri için salonda ayrılan bölümde çalışmalarını sürdürürken, televizyon kanalları salon dışından da canlı yayınlar yapıyorlar.

Atatürk Spor Salonu'nun dışında da yoğun kalabalık yaşanıyor. Kalabalık nedeniyle bazı delegeler salona girmekte zorlanıyor. Salona giremeyen partililer salon dışında davul zurna eşliğinde halaylar çekiyorlar. Salon dışına seyyar satıcılar satış yaparken, seyyar tuvaletlerde hizmet veriyor.

Emniyet güçleri yoğun güvenlik önlemleri alırken kurultay nedeniyle 2 bin 500 polis görev yapıyor.

Bu arada il başkanlarından oluşturulan bir heyet Anıtkabir'e gitmek üzere yola çıktı. Heyet Atatürk ve İsmet İnönü 'nün kabirlerini ziyaret ettikten sonra Devlet Mezarlığına geçerek CHP'nin 3. Genel Başkanı Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in de kabrini ziyaret edecekler.

KURULTAYDAN NOTLAR

CHP'nin 33.olağan Kurultayı Atatürk Spor Salonu'nda yapılıyor. CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın katılmayacağı Kurultayda sadece fotoğrafı yer aldı.

Kurultay'da yaklaşık 20 dakika sonra Genel Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Önder Sav'ın salona geleceği anonsu yapıldı.

CHP'nin 33'nci olağan Kurultayı için delegeler ve partililer sabahın erken saatlerinden itibaren Atatürk Spor Salonu'na geldiler. Büyük bir izdihamın yaşandığı Kurultay salonunda üç ayrı sinevizyon kuruldu. Salonda "Önderimiz Kemal Hedefimiz iktidar", "Türkiye başbakanını seçiyor", "Türkiye'nin umudu Kemal Kılıçdaroğlu", "Eğilmeyen başımız susmayan dilimiz bükülmeyen bileğimiz Kemal Kılıçdaroğlu", "CHP Türkiye'nin zaptedilmeyen kalesidir", "İnanıyoruz güveniyoruz, seviyoruz" pankartları asıldı.

Salonda ayrıca İsmet İnönü'nün "Bir ülkede namuslular en az namussuzlar kadar cesur olmak zorunda" sözünün yazılı olduğu pankart da yer aldı. Salonda Kemal Kılıçdaroğlu'nun fotoğraflarıyla süslenen salonda CHP eski genel başkanı Deniz Baykal'ın da posteri yer aldı.

CHP'nin 33'ncü olağan kurultayında bugün bin 250 delege genel başkanı seçecek. Tek adaylı Kurultay'da yarın da PM, Yüksek Disiplin Kurulu seçimi yapılacak. Kurultay öncesi alınan kararla seçime blok listeyle gidilecek. Ayrıca tüzük değişikliğinin ertelenmesi nedeniyle MYK'nın yapısı değişmeyecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*