Kılıç'tan damadı ile ilgili habere cevap

Kılıç'tan damadı ile ilgili habere cevap.15327
  • Giriş : 07.01.2009 / 10:59:00

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'tan basında damadı ile ilgili çıkan haberelere cevap verdi. Kılıç, "Damadım dahil kimsenin ticari faaliyetini takip etmek görevim değil" dedi ve ekledi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, damadı dahil kimsenin ticari faaliyetlerini denetlemek ve takip etmenin kendi görevi olamayacağını belirterek, ''Söz konusu kişilerin varsa bir yanlışlıkları yetkili yerlere bunun hesabını verecek erdeme sahip olduklarına inanıyorum'' dedi.

Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, dün akşam bazı televizyon kanallarında, bugün de yazılı basında yer alan haberlerde, damadı ve ortağının Ankara Büyükşehir Belediyesi ile karşılıklı emlak değiştirdiklerinin ifade edildiğini ve takas edilen gayrimenkullerin değerleri arasında bir uyumsuzluk olduğunun iddia edildiğini kaydetti.

Konunun taraflarının belli, ilgililerin kamuoyuna detaylı açıklama yapacaklarının kuşkusuz olduğunu ifade eden Kılıç, şöyle devam etti:

''Takdir edersiniz ki ayrıntılarını bilmediğim, haberimin olmadığı bir konuda bilgi vermem mümkün değildir. Damadım dahil kimsenin ticari faaliyetlerini denetlemek, takip etmek benim görevim olamaz. Söz konusu kişilerin varsa bir yanlışlıkları yetkili yerlere bunun hesabını verecek erdeme sahip olduklarına inanıyorum.

Konunun beni ilgilendiren boyutuna gelince, söz konusu haberde ismim açıkça belirtilerek bir siyasi partinin kapatılma davası ile bağlantı kurulmaya çalışılması, çirkinliğin, seviyesizliğin hangi noktaya geldiğini açıkça göstermektedir.

Anayasa Mahkemesinde 18 yıldır sürdürdüğüm görev sırasında, siyasi parti kapatma davalarında istikrarlı bir şekilde savunduğumu düşüncelerim kamuoyunca bilinmektedir. Bu vicdani kanaatime çeşitli imalarda bulunularak gölge düşürmek isteyenleri şerefli, namuslu ve sorumlu olmaya davet ediyorum. Seviyesizce yapılan bu saldırılan hangi amaçlarla yapıldığı aziz milletimizce çok iyi bilinmektedir.''

İddialarla ilgili basına yansıyan haber şöyleydi:

Kılıç'ın damadı ile Gökçek'in ballı takası

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın damadı Mustafa Çubuk ile yakın arkadaşı Bülent Sungur'un, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le "ballı takas" yaptıkları iddia edildi.

CNN Türk ve Kanal D'de dün akşam yayınlanan habere göre, Çubuk ve Sungur, Çankaya'da aldıkları bir binayı Büyükşehir Belediyesi ile takas yaptılar. Sadece binayı vererek, belediyenin planlarında, "Bölgesel ticaret merkezi" olarak gösterilen ve konut yapma izni bulunan Dikmen Vadisi'nin sonundaki 6 bin metrekarelik arsanın yüzde 70'ine bedelsiz ortak oldular.

Bina 2 milyon

2007 yılında Arsa Danışmanı Oğuz Yasemin Önce Ankara Çankaya'da daha önce sinema binası olan binaya, iki milyon lira değer biçti. Bu bina iki yıl önce ileriyi gören bu iki genç girişimci tarafından satın alındı. Çubuk ve Sungur binayı satın aldıktan sonra herhangi bir şekilde kullanmayıp beklettiler. Çubuk geçen yıl 19 Nisan'da Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın kızı Ayşe Tuba Kılıç'la evlendi. Çiftin nikáhını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek kıydı. Nikáhın şahitlerinden biri de Bülent Sungur'du.

Çubuk- Sungur ve Gökçek üçlüsünün yolu 2008'in Temmuz ayında bir kez daha keşişti. Çubuk ile arkadaşı Sungur, binayı Ankara Büyükşehir Belediyesi ile takas yapıp, karşılığında Çankaya'daki 6 bin metrakarelik değerli arsaya ortak oldular. Ortak oldukları arsa Dikmen Vadisi'nin sonunda ve Meclis lojmanlarına giden yolun hemen yakınında.

Arsa 6 milyon

Arsa uzmanlarına göre, arsanın değeri bugün en az 6 milyon lira. Ancak, kriz öncesi değeri ise 10 milyon lira. Emlakçı Oğuz Yasemin, "Kriz olmasaydı bu arsanın değeri 10 milyon TL civarında olurdu" dedi. Yasemin, "6 milyon YTL eden bir arsayı iki milyon YTL eden bir binayla takas edip etmeyeceği" sorusu üzerine de "Takas ederdim ama, üstüne 3-4 milyon isterdim" yanıtını verdi. Takasın, Anayasa Mahkemesi'nin kritik AKP kapatma davasında kararını vermeden 20 gün önce yapılması da dikkat çekti. Dikmen tapu kayıtlarına arsayı edinme tarihi 18 Temmuz 2008 olarak geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*