Kilis 3. bölgede olmaktan mutlu değil

Kilis 3. bölgede olmaktan mutlu değil.9131
  • Giriş : 04.06.2009 / 16:20:00

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özçiloğlu, yeni teşvik paketinde Kilis'in üçüncü bölgede yer almasından memnun olmadıklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özçiloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kilis'in eski teşvik yasası kapsamında da olmasına rağmen yatırımcı çekemediğini belirterek, kentte sadece küçük ölçekli sanayi bulunduğunu, işsizliğin arttığına dikkati çekti. Özçiloğlu, şunları kaydetti:

''Kilis'te 20-30 kişinin çalıştığı küçük çaplı işletmeler var. Eski teşvikte Gaziantep'ten 3-4 tane yatırımcı aldık, fakat organize sanayi bölgemizde yer olmadığı için arsa tahsisi yapılamadı.

Yeni teşvik paketinde Kilis'in, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Konya gibi gelişmiş ilerle üçüncü bölgede olması doğru değil. Kilis'te çok büyük işsizlik var, sanayimiz, ticaretimiz yok. Bizim gelişmiş illerle aynı bölgeye, aynı kefeye konmamız adaletsizlik oldu. Mağdur olacağız. Gaziantep'ten yatırımcı alıyorduk, şimdi oradan da yatırımcı alamayacağız. Teşvik paketinde dördüncü bölgeye alınsaydık, yeni yatırımları çekmede daha cazip olurduk.''

Üçüncü ve dördüncü bölgelerde istihdamı artırmak amacıyla tekstil, hazır giyim, konfeksiyon ve deri sektörlerinde birinci ve ikinci bölgelerde üretim yapanlara SSK işveren primi, Kurumlar Vergisi ve nakliye masraflarında sunulan fırsatlardan memnuniyetini dile getiren Özçiloğlu, ''Taşınacak bu yatırımlardan bir şey alabilme ümidi içindeyiz. Yatırımlar Anadolu'ya kayarsa, bu bölgelerde iş imkanı doğar'' dedi.

Özçiloğlu, organik tarıma çok özel teşviklerin verilmesini de istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*