Kilise önünde ateş edenler tutuklandı

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Meryemana Kilisesi önünde havaya ateş ettiği gerekçesi ile gözaltına alınan iki şüpheli çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hrant Dink'in ölümünün 40'ıncı günün nedeniyle Kumkapı'da bulunan Meryemana Kilisesi'nde pazar günü yapılan ayin sonrası havaya ateş ederek kaçan iki şüpheli bugün adliyeye çıkarıldı.

Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgularının ardından bugün Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Adliyesi'ne getirilen Volkan K. (19) ve Yılmaz Can Ö. (19) sağlık kontrölünden geçirildi. Şüpheli savcılık tarafından sorgulandı. Sorguları tamamlanan şüpheli şahıslar, "tehdit amacıyla havaya ateş açmak" ve "ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından tutukluluk istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Şüpheliler çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Şüphelilerden Volkan K.'nın Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadesinde Meryemana Kilisesi'ne Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan'ı öldürmek üzere gittiğini dile getirdiği iddia edildi. Savcılık tarafından da ifadesi alınan Volkan K.'nın, "Mutafyan ile görüşmek için gittim. Ancak biri üzerime gelince havaya ateş ettim." şeklinde konuştuğu öğrenildi. Mesrob Mutafyan'ın Danimarka'daki karikatür krizini ve "Beni tehdit ediyorlar" şeklindeki konuşmaları için Meryemana Kilesesi önüne gittiğini söylediği belirtildi.

Yılmaz Can Ö.'nün olayda gözcülük yaptığı belirtilirken ifadesinde "Volkan, olayın olduğu gün beni mahallede gördü. 'Alacağımı almaya gidiyorum' diyerek beni kandırdı."dediği öğrenildi. Kendisinin de Volkan K.'ya borçlu olduğunu belirttiği öğrenilen Yılmaz Can Ö.'nün, "Sana bin 500 YTL para veririm' deyince Meryemana Kilisesi'nin önüne gittim." dediği belirtildi.

Volkan K.'nın daha önceden bir kilisenin camlarını taşladığı öğrenilirken başka bir kiliseninin önüne ise bomba süsü verilmiş bir paket bıraktığı kaydedildi. Volkan K.'nın Meryemana Kilisesi önünde ateş açtığı silahın kuru sıkıdan bozma bilye atar bir tabanca olduğu öğrenildi.

Yılmaz Can. Ö'nün babasının Hrant Dink'in öldürülmesi nedeniyle çok üzüldüğü ve cenazesine katıldığı belirtilirken, kendi oğlunun Meryemana Kilisesi önünde havaya ateş açtığını duyunca çok şaşırdığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious