Kilise'de bir sandık tarihi para buldular

Kilise'de bir sandık tarihi para buldular.17067
  • Giriş : 14.04.2008 / 21:54:00

Rusya'nın Lipets bölgesinde terk edilen bir kilisede toplam 20 bin dolar değerinde 8 bin adet tarihi madeni paranın içinde olduğu bir sandık bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sovyetler zamanında depo olarak kullanılan kilisenin yeniden inşası için çalışmalar yürüten bir öğretmenin zeminin çökmesi sonucu bir alt kata düştüğü ve orada paralarla dolu sandığı bulduğu belirtildi. Bölgede incelemelerde bulunan arkeolog Aleksander Bessudnov yaptığı değerlendirmede, "Metal sandık kilisenin sunak kısmının altında bulundu. Madeni paralar yağlı bezle sarılmış. 8 bin adet madeni paranın 700 tanesi gümüş. Tüm hazineyi polis merkezine taşıdık." dedi.

Madeni paraların en eskisinin 1737 yılına ait olduğunu ifade eden arkeolog, "1914 yılına ait paralar da var. Hazinenin içinde ayrıca üç adet de madalya vardı. Madeni paraların hiç biri paslanmamış. Kilisenin yüksekte bulunması bunda etkili olmuş." açıklamasını yaptı.

Madeni paraları bulan öğretmen hazine değerinin yüzde 25'ini alırken, kalan madeni parlarla ilgili henüz bir karar verilmedi. Rusya'da hazinelerle ilgili spesifik bir kanunun olmadığını anlatan yerel miras departmanı başkanı Anderey Neidenov, kararın yerel makamlara ait olduğunu söyledi.

Yerel kilise topluluğu ve köylüler paranın kilisenin yeniden inşasında kullanılması gerektiğini savunuyor. Kilisede saklanan para ile ilgili yapılan yorumda 1914 yılında kilise rahibi Pyotr Nadezhdin Bolşeviklerden korumak için paraları saklamış olabileceği bilgisine yer veriliyor. Naidenov bölgede benzer olayların daha önce de görüldüğünü anlattı. Bu keşif arkeologlar tarafından Lipetsk'te ikinci kez gerçekleşti. 2007 yılının Mart ayında arkeologlar eski bir binanın içinde yine demir sandık içinde iki adet gümüş kadeh, sigara kutusu ve bin 500 madeni para bulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious