Kilise'de dilekler sınav kazanmak için tutuldu

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Hatay'ın İskenderun ilçesinde yaşayan Hristiyanlar her yıl 5 Mayıs akşamında şehrin en eski kiliselerinden olan Ortodoks Aziz Corch Kilisesine gelerek burada dilekte bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İskenderun Aziz Corç Kilisesi'ne gelen Hristiyan ve Müslüman vatandaşlar, önce mum yakıyorlar ardından kağıtlara yazdıkları dileklerini Kilise'deki boş bir odaya atıyor.
Dilek tutanların büyük çoğunluğu ev ve otomobil isterken, üniversite sınavına hazırlanan genç kızlar da sınavı kazanmak için dilek tutuyor. İskenderun'da bulunan ve bir asırdır kilise içerisinde özenle muhafaza edilen cenaze aracı da kileseyi ziyaret eden vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor.

İskenderun'da yaşayan Hristiyan vatandaşlardan Rızkıllah Terbiyeli, Kilisedeki tarihi cenaze aracını özenle muhafaza ettiklerini ve bakımını yaptıklarını belirterek, "Daha önceleri araç yokken kiliseye gelen cenazeler bu araç ile taşınırdı. Şimdi ise bu araç kilise içerisinde özenle muhafaza ediliyor ve tam bir asırdır bu cenaze aracı kilise içerisinde halkta bu cenaze aracına yoğun ilgi gösteriyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious