Kiliseden sağduyulu ses

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Almanya Protestan Kilisesi (EKD) Başkanı Wolfgan Huber, zengin bir ülkede fakirliğin bir skandal olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya Protestan Kilisesi yayınladığı bir manifestoda "Eğer devlet fakirlikle mücadele etmek istiyorsa, sadece ödeme yaparak buna çözüm bulamaz. Mücadele için eğitime, fırsat eşitliğine ve iş yeri açmaya önem vermelidir."dedi. EKD tarihinde ilk defa yayınladığı ve 80 sayfadan oluşan manifestoda sosyal ve ekonomik konularda fikir açıkladı. Die Welt gazetesinde de yer alan manifestoda fakirlikten eğitime ve fırsat eşitliğine, aile politikalarından ruhsal fakirleşmeye, işsizlikten küreselleşmeye kadar pek çok konuda kilisenin tutumu ortaya kondu.

Manifestoda en fazla dikkati çeken konuların başında fakirlik geliyor. EKD Başkanı Wolfgang Huber, Almanya'da fakirlikle mücadele etmek için imkanların çok büyük olduğunu kaydederek, buna karşın ülkedeki fakirliğin bir skandal olduğunu vurguladı. "Ruhsal fakirleşmeye" de dikkat çeken Huber, "Aşırı derecede maddi fakirliğin yanında sosyal hayatımızı tehdit eden ruhsal fakirlik de mevcut."dedi. Huber, "ruhsal sefilleşmeye" karşı da mücadele çağrısı yaptı.

Eğitimde yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğuna işaret eden EKD manifestosunda "Eğitim sisteminde yeni bir katılım ve değerler ruhuna ihtiyacımız var. Ancak bu şekilde eğitimdeki mevcut dışlama eğilimlerinin önüne geçebiliriz."ifadelerine yer verildi. İşsizlikle kalıcı mücadelenin ancak bu şekilde mümkün olduğuna değinildi.

Aile politikaları da manifestoda yer aldı. EKD, bu bölümde anaokullarının parasız olmasını talep etti. Böylelikle gelir düzeyi düşük olan ailelerin çocuklarına fırsat eşitliği tanınacağı belirtti.

Alman Protestan Kilisesi'nin (EKD) ele aldığı bir diğer konu ise; küreselleşme idi. Kilise yönetiminden Gert G. Wagner bu bölümde küreselleşmenin korkulan etkilerini "ancak insanlara iyi eğitim ve yüksek donanım sağlayarak" en aza indirilebileceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious