'Kiliseyi koruyan yasa imamları korumuyor'

'Kiliseyi koruyan yasa imamları korumuyor'.18031
  • Giriş : 16.04.2008 / 15:50:00

Almanya'da terörle mücadelenin güçlendirilmesi amacıyla şüpheli şahıs ve kuruluşların İnternet yoluyla ve telefonlarının dinlenmesiyle izlenebilmelerini mümkün kılan yasanın imamları korumadığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya'da terörle mücadelenin güçlendirilmesi amacıyla şüpheli şahıs ve kuruluşların İnternet yoluyla ve telefonlarının dinlenmesiyle izlenebilmelerini mümkün kılan yeni yasanın, Protestan ve Katolik kiliselerinin izlenmesini yasakladığı, ancak bu yasağın imamları kapsamadığı bildirildi.

Alman 1. televizyon kanalı ARD, bu konuda yayınladığı bir haberde, yeni yasanın Katolik ve Protestan kiliselerini, izlenmekten muaf tuttuğunu, ancak ülkede yaşayan Müslümanların hukuken bir dini cemaat olarak görülmemesi nedeniyle şüpheli görülen imamların izlenebileceğini belirtti.

Yeni yasaya göre, şüpheli görülen kişilerin İnternet yoluyla ve telefonlarının dinlenmesiyle yasal olarak dinlenebileceklerine işaret edilen haberde, Almanya Müslümanlar Merkez Konseyinin rahiplere ayrıcalık yapılmasını adaletsiz bir tutum olarak nitelendirdiği kaydedildi.

Yeni yasa, Almanya'da özgürlüklerin kısıtlanacağı gerekçesiyle yoğun şekilde tartışılmış, ancak sonuçta Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble'yle Adalet Bakanı Brigitte Zypries, yasanın bu şekliyle yürürlüğe girmesi konusunda anlaşmaya varmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious