Kilis'ten Suriye'ye bayramlaşma

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Bayramlaşmak için Suriye'ye gideceklerin başvuruları sürüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlgili resmi kurumların önlerinde uzun kuyruklar oluştu.
Suriye ile Türkiye arasında yapılan protokol anlaşması nedeniyle her yıl Ramazan ve Kurban bayramlarında akrabalar birbirleriyle sınır ötesi bayramlaşma yapabiliyor.

Sadece nüfus kayıt örneği, başvuru dilekçesi ve ikametgah ilmuhaberi ile fotoğraf temin eden herkesin Suriye'ye geçebilmesine olanak sağlayan anlaşma sonrasında binlerce kişi bayramlarda karşı ülkeye geçebiliyor.

Geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nda 15 bin Suriyeli Türkiye tarafına geçerek akrabalarıyla bayramlaşma imkanı buldu. Kurban Bayramı'nda ise 15 bin kişinin Suriye'ye geçmesi bekleniyor. Suriye'ye geçmek isteyenler ilgili resmi kurumların önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Özellikle nüfus dairesi önünde işlem yaptıracaklar, onlarca metre kuyruğun oluşmasına neden oldu.

Bununla birlikte Suriye tarafına geçecekler için dosya hazırlama işi geçim kapısı oldu. Arzuhalcilik yapan bir çok kişi bayramlaşma dosyası hazırlama işine yöneldi.

Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Sorumlu Vali Yardımcısı Alpaslan Yılmaz, 2-3-4 Ocak tarihlerinden itibaren Suriye'ye geçişlerin yapılabileceğini ifade etti.

Yılmaz, "Bayramın 3. gününden itibaren karşıya geçişler yapılacak. Bunun için araçlar temin ettik. 48 Saat boyunca Suriye'de kalınabilecek. Protokol gereği bu yıl bayramlaşmak isteyenlerin sayısını 15 bin kişiyle sınırlandırdık. Geçen yıllarda 20 bin kişinin karşıya geçtiğini biliyoruz." ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious