Kilit bürokrattan şok istifa

Kilit bürokrattan şok istifa .12727
  • Giriş : 09.10.2007 / 09:01:00

Maden İşleri Genel Müdürü Hilmi Özbeden emekliliğine 4 yıl kalmasına rağmen istifa etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ndeki usulsüz uygulamaları ortaya çıkararak, Bakan Hilmi Güler’e bilgi veren, böylece Enerji Bakanlığı Teftiş Kurulu’nu harekete geçiren Özbeden’in istifa dilekçesinde Bakan Güler’e dönük “ağır sitem ve eleştiriler” dikkat çekti.

Özbeden kendisinin izinde olduğu sırada, gerçek dışı “vekaletle” kurumda çalışan bir grup bürokratın usulsüz ruhsat verdiğini tespit etmiş ve operasyonun başlamasını sağlamıştı. Soruşturma kapsamında da ilk aşamada 3 yönetici görevden alınmıştı. Bu sırada Özbeden de gördüğü baskı ve tehditler nedeniyle Genel Müdürlük koltuğunu bırakmıştı. Özbeden’in muadili bir başka göreve atanması beklenirken “tenzil-i rütbe” yapılarak Maden Tetkik Arama Enstitüsü’ne “mühendis” kadrosuna atandı.

Özbeden’in istifa dilekçesinde şu ifadelere yer vermesi ise dikkat çekti: “Genel Müdürlük’teki yetersizlikleri ve sıkıntıları amirlerime ve size her platformda ilettim. Görev yaptığım süre içerisinde yayınlamış olduğum iç genelgeler mevcut durumu ortaya koymaktadır. İzinli bulunduğum süre içerisinde tercihim olmayan Genel Müdür Vekili tarafından yapılan işlemin düzeltilmesindeki kişisel gayretimin ve bu noktada hedef haline getirildiğime tanık olmanıza rağmen, bana sahip çıkmadığınız gibi, basına eksik bilgi vererek de sıkıntı yaşattınız”

Ayrıca istifa dilekçesinde Özbeden, “Bu sorunun ve benzer pek çok sorunun nedeni olan yöneticilerin sizin tasarrufunuzla atanmış olmaları, yaptıkları işlemler nedeniyle müfettiş tarafından açığa alınmış olmaları ve aylardır yönetimdeki sıkıntıları dile getirmeme rağmen çözüm bulunmayışı nedeniyle sizinle görüşerek, beni mağdur etmeyeceğinizi ifade etmeniz üzerine siyaseten sizi rahatlatmak için, size güvenerek 27.09.2007 tarihinde Genel Müdürlük makamından istifa ettim ve izne ayrıldım. Ancak, MTA Genel Müdürlüğü’nde ” Mühendis“ olarak atanmama olur verdiğinizden haberdar oldum” dedi.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious