Kilit isim Muzaffer T. YENİ ŞAFAK

  • Giriş : 20.05.2006 / 00:00:00

Alparslan Arslan'ın Cumhuriyet gazetesinin bombalanması ve Danıştay saldırısından önce sık sık eski yüzbaşı Muzaffer T. ile görüştüğü ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Saldırgan Alparslan Arslan'ın telefon görüşmelerini inceleyen Terörle Mücadele ekipleri, Cumhuriyet'in bombalanması ve Danıştay baskını esnasında Arslan'ın sık sık telefonla görüştüğü eski yüzbaşı Muzaffer T'nin peşine düştü. 1980 yılında ordudan ilişiği kesilen yüzbaşının bir süre Aydınlık Türkiye Partisi (ATA) Ocakları ile yakın ilişkisinin bulunduğu, çevresinde ülkücü-ulusalcı çizgisiyle tanındığı ve Türk Solu ve Türkeli Dergilerinde yazı yazdığı öğrenildi. Bir ara fuel-oil ticareti yapan ve İstanbul'da olduğu sanılan Muzaffer T'nin yeni yapılanmanın lideri konumunda olduğu ve Alparslan Arslan ile diğer elemanlar arasında koordinasyonu sağladığı belirtiliyor. Arslan'ın kullandığı cep telefonu hattının dışında, aynı telefon makinesinde kullandığı 2 ayrı sim kart daha tespit edildi. Arslan'ın 3 hattan yaptığı görüşmeler tek tek incelemeye alındı.

3 KİŞİ SALDIRACAKLARDI

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü yetkilileri, saldırganların ilk planına göre binaya üç kişilik silahlı bir grupla girmeyi amaçladığını saptadı. Şahıslar arasında yapılan telefon görüşmelerini izleyen polis, Arslan, Osman Yıldırım ve İsmail Sağır'ın saldırıdan bir gün önce Danıştay Binası çevresinde bulunduklarını tesbit etti. Arslan'ın Danıştay binasına üç kişi ile birlikte girmeyi hedeflediğini, bunun için yanlarında 2'si Glock biri de 14'lü tabir edilen 9 mm. çapında tabancalarla geldiklerini belirten üst düzeyde bir emniyet yetkilisi, ''Bizim tespitlerimize göre X-Ray cihazının silahları tespit edeceğini görünce plan değişikliğine gitmişler. Avukatların üstlerinin aranmadığını bildikleri için binaya sadece Arslan'ın girmesi konusunda uzlaşmışlar. Eğer üçü birden içeriye girseydi durum çok daha kötü olurdu'' dedi.

SAĞIR VE ORHAN K. YAKALANDI

Sorgulamalar sonucu saldırıyla bağlantılı olduğu belirlenen İsmail Sağır önceki gece geç saatlerde İstanbul'da yakalandı. İsmail Sağır'ın Cumhuriyet gazetesine bomba atılması eylemi sırasında da Alparslan Arslan ile birlikte olduğu belirtiliyor. Sağır'ın ardından dün de Orhan K. yakalandı. Böylece olayla ilgili gözaltına alınanların sayısı 9'a çıktı.

BİRDAL'IN TETİKÇİSİNİN ARKADAŞI

Nevşehir'de kız kardeşinin evinde yakalanan Kars doğumlu Osman Yıldırım'ın ise olaydan bir gün önce saldırgan avukat buluştuğu ve Akın Birdal suikastinin tetikçilerinden Semih Tufan Gülaltay'ın yakın arkadaşı olduğu belirtildi. Yıldırım'ın sorgusunda, 15 Mayıs'ta Ankara'da olduğunu, avukat Arslan'ın da tesadüfen Ankara'da bulunması nedeniyle Altındağ'da bir lokantada buluşarak yemek yedikten sonra ayrıldıklarını söylediği belirtildi. İstanbul'da bir dönem kıraathane işlettiğini, alacak-verecek konuları dolayısıyla bazı olaylara karıştığını, yaralama, gasp gibi suçlardan hakkında işlemler yapıldığını belirten Yıldırım, bu davalarda da Arslan'ın kendisini savunduğunu söyledi.

'FAİLİ MEÇHUL KALMADI'

Öte yandan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Danıştay 2. Dairesi üyeleri ile Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırılarla ilgili Ankara ve İstanbul emniyet müdürlüklerinin çok iyi bir çalışmayla failleri yakaladığını söyledi. Cumhuriyet gazetesine saldırı düzenleyenlerin Arslan, Yıldırım, Sağır ve Orhan K. olduğu kesinleşirken adı açıklanmaya 1 kişi daha aranıyor.

YAKALAN POLİSLERE MAAŞ ÖDÜLÜ

Bu arada Danıştay'a silahlı saldırı düzenleyen avukat Alparslan Arslan'ı yakalayan emniyet personeli ile Danıştay çalışanları ödüllendirilecek. Ankara Emniyet Müdürlüğü, saldırganı yakalayan ve aralarında Şenol A.'nın da bulunduğu birisi bayan 3 polis memuruna, "üstün hizmet" ödülü verecek. Polis memurları ayrıca maaşla ödüllendirilecek. Olayda saldırganı yakalattıran Erbuğa'ya da, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu tarafından kurumu temsilen özel ödül verilecek.

Arslan'ın hesaplarına inceleme

Arslan'ın üzerinden 600 YTL para çıkarken, cüzdanında çok sayıda kredi kartı bulundu. Sanıkların sorgulamasını 3 savcıyla sürdüren Ankara Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı Hamza Keleş, Arslan'la ilgili para trafiğini belirlemek için özel ve kamu bankalarına yazı yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious