Kilitlenmiş durum çözülmeye başladı

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Babacan, TBMM Genel Kurulunda, AB Komisyonunun 2007 yılı yasama ve çalışma programına ilişkin sunum yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin sadece siyasi gelişmeler çerçevesinde değerlendirilmesinin, kimi zaman kısa vadeli ve duygusal tepkilerin verilmesine neden olduğunu belirterek, ''Siyasi konjektür zaman içinde değişebilmektedir. Türkiye AB ilişkilerinin çok yönlü yapısı dikkate alınarak, onurlu ama sağduyulu bir biçimde yürütülmesi büyük önem arzediyor'' dedi.

Bakan Babacan, AB'nin bu yıl Roma Anlaşmasının 50. yıldönümünü kutlayacağını hatırlatarak, birliğin bugün, küreselleşmenin getirdiği güçlüklerle baş etmek, uluslararası alanda rolünü pekiştirmek gibi önemli sınavlarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bu yılın AB'nin geleceğine yönelik kurumsal reformların hayata geçirilmesi çabaları bakımından önem taşıdığını dile getiren Babacan, AB Komisyonunun stratejik hedeflerini 4 ana başlıkta belirlediğini hatırlattı.

-''TÜRKİYE, AB'YE SOMUT KATKILAR SAĞLAYACAK KONUMDA''-

Bunların, refahın artırılması, dayanışmanın geliştirilmesi, güvenliğin pekiştirilmesi ve Avrupa'nın küresel bir aktör haline getirilmesi olduğunu vurgulayan Babacan, bu stratejilerin Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini bildirdi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Babacan, Türkiye'nin bu sorunların önemli bir bölümünün karşılanması bakımından AB'ye somut katkılar sağlayacak bir konumda olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Türkiye ile AB ilişkilerinin önemli gelişmelerin yaşandığı şu günlerde, her ne kadar siyasi konular gündemi meşgul etse de müzakere süreci çerçevesinde hız kazanan teknik çalışmalar, toplumsal refah ve ilişkilerin geleceği açısından oldukça önemlidir. AB ile ilişkilerin sadece siyasi gelişmeler çerçevesinde değerlendirilmesi, kimi zaman kısa vadeli ve duygusal tepkilerin verilmesine de sebep olmaktadır. Oysa siyasi konjektür zaman içinde değişebilmektedir. Bu nedenle müktesebat uyumundan mali işbirliğine pek çok alanı kapsayan Türkiye AB ilişkilerinin çok yönlü yapısı dikkate alınarak, onurlu ama sağduyulu bir biçimde yürütülmesi, özellikle içinde bulunduğumuz dönem açısından büyük önem arzediyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious